Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Csendben és halkan

Szöveg: Búz Csaba hadnagy |  2014. június 26. 12:59

Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár debreceni felderítőkatonái vízi kiképzésen vesznek részt júniusban. A két héten keresztül tartó „Fekete Folyó 2014” elnevezésű gyakorlat része a „Szentesi Fokos 2014” nevű, összetett, több eseményből álló kiképzési rendezvénysorozatnak.

1595974533

A felderítők legfontosabb feladatai közé tartozik, hogy a harc megvívásához szükséges információkat gyűjtsenek a mögöttes területen lévő csapatoknak. Egy folyón történő átkelés előtt fel kell térképezni az átkelési lehetőségeket, a folyam paramétereit − például mélysége, sodráserőssége −, illetve a partvonalat elhagyva a közelben található ellenséges erők elhelyezkedését. Ennek érdekében a 24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalj kijelölt állománya a vízi akadályon történő átkelés több lehetőségét is gyakorolta a Kurca partján.

A Szentes térségében található vízi gyakorlótéren az egyik lehetséges átkelési módnál a katonák a BRIGG típusú rohamgumicsónak segítségével keltek át a túlpartra. A felderítőjárőr a partra való kiérkezés után vízre tette a csónakot, amelyben ezután mindenki gyorsan elfoglalta az előre megbeszélt helyét. A katonák a gyakorlás során az átkeléshez − a hangtalan mozgás miatt − csak evezőt használhattak. A mozzanat, mint mindegyik feladat, a partvonal felderítésével zárult.

1595974533

Egy másik kiképzési ponton a csoportok a folyó úgynevezett „akadálymenetből" való leküzdését gyakorolták. Ekkor a terepkutató szerepét betöltő két katona − a többiek biztosítása mellett − először átúszott a túlsó partra, magával húzva egy kötelet. A partvonal felderítését követően egy fához rögzítették ezt a kötelet, amelynek segítségével a többiek könnyebben át tudtak kelni a folyón. Utoljára a végbiztosító katonák − a csomagokkal együtt − úgy keltek át, hogy a kötél segítségével a többiek áthúzták őket a túlpartra.

A szükségeszközökkel történő átkelés gyakorlásánál a felderítő-alegységnek először a természetben fellelhető anyagokból − nádból, kidőlt fából, faágból − kellett átkelésre alkalmas tutajokat készítenie. A katonák azt is begyakorolták, hogy mi a teendőjük abban az esetben, ha olyan helyen alkalmazzák őket, ahol nem tudtak a természetes anyagokból átkelésre alkalmas eszközt készíteni. Ezért a rendszeresített ejtőernyőszsákjukat víztelenítették, és az addig folyadék tárolására használt műanyag palackokat kötötték rá a zsákjukra. Ezt az úszó csomagot a katona maga előtt tolva fedezte magát, ami a vízi átkelésnél a felszínen maradást is megkönnyítette.

1595974533

Gulyás László százados, a 24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalj felderítőszázadának parancsnoka elmondta: a kiképzés célja az alakulatnál régebben szolgálatot teljesítő katonák ismereteinek a megújítása és az elmúlt időszakban belépett fiatalabb állomány felkészítése a különböző feladatok ellátására. Hozzátette: „Harci helyzetben a felderítők éjszaka vagy a hajnali órákban hajtanák végre a különböző feladatokat − amikor nehezebb felfedni a katonák tevékenységét −, de most a képességek gyorsabb és biztonságosabb elsajátításához nappal gyakorolt az állomány."

A kiképzés második hetében a katonák összetett felderítő-zárógyakorlaton mutatják majd be az elsajátított képességeiket.