Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Együtt a század

Szöveg: Galambos Sándor |  2017. december 18. 15:10

Eredményesen elsajátították 120 órás kiképzésük háromnapos alapozó moduljának a követelményeit a Kiskunhalasi járás önkéntes területvédelmi századának tartalékos katonái. A Bács-kiskun megyei alegység a Magyar Honvédség eddig egyetlen olyan százada, amelynek állományát meghatározó részben diákok alkotják. Parancsnokuk pedagógus: Hurtony Zsolt önkéntes műveleti tartalékos százados.

Ötvennyolc diák és hét tanár vállalt szolgálatot Bács-Kiskun megye Kiskunhalasi járásának önkéntes területvédelmi tartalékos századában. A 18. életévüket betöltött fiatalok valamennyien a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Dékáni Árpád Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája tanulói, a tanárok közül pedig hárman oktatnak az intézményben. Valamennyien sikeresen teljesítették a részükre előírt katonai felkészítés első moduljának a követelményeit.

1596042633

Nagy Viktor alezredes, az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság Bács-kiskun megyei előkészítő részlegének a vezetője elmondta: a kiképzésre fordított időt igyekeztek a lehető leghatékonyabban felhasználni. Az első napon például – az egyenruhák átvételével párhuzamosan – Táborfalván nem csak a tartalékosok bevonulásához szükséges személyügyi adminisztrációs munka elvégzésére volt idejük, de a katonák elméleti oktatását is meg tudták kezdeni.

A fentieknek köszönhetően a következő két napot már teljes egészében a katonai kiképzésre tudták fordítani. A forgószínpad szerűen megszervezett felkészítés munka-, tűz-, baleset-, és környezetvédelmi oktatásait, logisztikai és szolgálati szabályzatismereti előadásait követően a század tagjai tájékoztatást kaptak az önkéntes területvédelmi tartalékos szolgálat jelentőségéről és a Magyar Honvédség szervezeti keretében elfoglalt helyéről, a tartalékosok törvényben meghatározott feladatairól, jogairól, kötelezettségeikről. Majd a szolgálati szabályzatról, a hadijogról és a harcászat elméletéről szóló előadások következtek.

1596042634

A gyakorlati foglalkozásokon megismerték a honvédségben rendszeresített gépkarabély fő részeit, működésének elvét, biztonságos kezelését, a hozzá rendszeresített lőszert, valamint gyakorolták a fegyver szét-, és összeszerelését, karbantartását. Az alaki fogások mellett a kiképzők a katonai testnevelés keretében az önvédelemre épülő közelharc alapjainak oktatására is nagy hangsúlyt fordítottak, az egészségügyi alapismeretek tárgykörében pedig az elsősegélynyújtást, a sebek fertőtlenítését és kötözését, a sérült, tört végtagok rögzítését sajátították el az önkéntesek.

A területvédelmi tartalékosok alapvető feladata a honvédelmi feladatok támogatása. Kiképzésük ezért tart rövidebb ideig és kevésbé intenzív, mint az aktív szolgálatot ellátó katonáké. A felkészítésük három napja alatt azonban teljesítették a területvédelmi tartalékos alapkiképzés első – alapozó – modulját. Amennyiben tehát később műveleti tartalékos, vagy szerződéses szolgálatot kívánnak vállalni, esetleg hivatásos állományba lépnének, akkor egy vizsga után már csak az alapkiképzés 2. ciklusán kell részt venniük – tudtuk meg Nagy alezredestől.

1596042634

A járási század parancsnok-helyettese, a középiskola tanára, Vezdán Csaba önkéntes területvédelmi tartalékos főhadnagy elmondta: évek óta kiváló kapcsolatot ápolnak az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság Bács-Kiskun megyei irodájának munkatársaival. Az intézményben folyó rendészeti képzés során a toborzók rendszeresen tartanak honvédelmi alapismeretekkel kapcsolatos előadásokat, alaki foglalkozásokat és pályára irányító előadásokat. Munkájuk eredményességét mutatja, hogy a volt diákjaik körében egyre népszerűbb a katonai életpálya. A korábbi végzősök közül többen az MH Altiszti Akadémián folytatták a tanulmányaikat, mások pedig már szerződéses katonaként szolgálnak.

Fotó: a szerző felvételei