Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Életmentésből vizsgáztak

Szöveg: Galambos Sándor |  2017. október 30. 7:02

Eredményesen teljesítették az elméleti és a gyakorlati követelményeket a szentesi műszaki ezrednél szervezett mentőbúvár-tanfolyam résztvevői. A kéthetes kiképzésük október 27-én írásbeli vizsgával zárult. A felkészítést Márton Róbert főtörzsőrmester vezette, a vizsgabizottság elnöke Baranyai István őrnagy, az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred felderítőfőnöke volt.

1596040554

Sikeresen bizonyították felkészültségüket a szentesi műszaki ezrednél szervezett mentőbúvár tanfolyam résztvevői. A helyi alakulat, az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred két-két búvára, valamint az MH 5. Bocskai István Lövészdandártól érkezett kollégájuk kapott ennek eredményeként újabb két évre jogosultságot mentőbúvári feladatok ellátására.

A tanfolyam az MH Egészségügyi Központ Tünde utcai telephelyén, a búvárok ismereteinek felfrissítésével és az új protokollok elsajátításával kezdődött. Az egyhetes budapesti kiképzés elméleti és gyakorlati vizsgával zárult – tudtuk meg a felkészítés egyik résztvevőjétől, Mészáros B. László szakaszvezetőtől.

1596040554

Szentesen, a második héten viszont már a gyakorlati feladatok végrehajtására tevődött a hangsúly. A különböző víz alatti és víz feletti mentési eljárásokat először a laktanya búvárközpontjának medencéjében gyakorolták, készségszintű ismereteiket pedig Csongrádnál, a Holt-Tisza 15 fokos vizéből három, feltételezett életveszélybe került búvár kimentésével bizonyították.

A forgatókönyv szerint az első esetben kollégájuk búvárfeladat végrehajtása közben rosszul lett, amit a derekára kötött irányítókötélen jelzett. Társai azonnal a segítségére siettek: a kötéllel a parthoz húzták, levették a felszerelését és kiemelték a vízből. Ennél az esetnél a merülést biztosító egészségügyi katonák beavatkozására is szükség volt: lélegeztették, levágták a mellkasáról a ruhát, mert az életmentő defibrillátort is használniuk kellett.

1596040555

A második feladat egy úgynevezett szabad tüdős merülést végrehajtó, pánikba esett búvár kimentése volt. Ilyenkor az életéért küzdő személy biztonságos megközelítésének a lehetőségét kell helyesen megválasztani, mert egy pánikba esett fuldokló a segítségére sietőkre is veszélyes lehet.

A harmadik helyszínen pedig egy, a víz alatt eszméletét vesztett kollégáját kellett megtalálnia és társai segítségével partra emelnie a mentőbúvárnak.


Fotó: a szerző felvételei