Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Emlékhelyet avattak

Szöveg: Szűcs László |  2016. május 23. 17:05

„Egy emlékmű, egy emléktábla egy emlékfa és egy kopjafa. A csend, a nyugalom és a meghitt emlékezés otthona. Amikor ilyen helyen állunk egyvalami közös bennünk: emlékezni jöttünk. Emlékezni azokra, akik eltávoztak tőlünk: bajtársra, barátra, családtagra, szerettünkre” – hangzott el az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezrednél rendezett megemlékezésen május 23-án.

1596013887

A tíz évvel ezelőtti tragikus balesetre emlékeztek hétfőn Budapesten, az Irinyi-laktanyában. 2006. május 23-án egy fájdalmas esemény rázta meg a Magyar Honvédség, de különösen a tűzszerész és hadihajós ezred katonáit. Szolnokon, a XIII. Nemzetközi Katonai Megfigyelői Tanfolyamon, egy kiképzési feladat végrehajtása közben – szerencsétlen véletlenek egybeesése következtében – tragikus balesetben elhunyt Kiss Róbert őrnagy, az alakulat kiképzési főnöke.

Kiss Róbert posztumusz alezredes – illetve a szakfeladatok végrehajtása közben az elmúlt húsz évben életüket vesztett tűzszerészek – emlékére alakítottak ki egy emlékhelyet a laktanyában, amit a tragikus évfordulón avattak fel.

Zsolnay Gábor százados, az ezred tűzszerész műveleti főnökhelyettese személyes hangvételű emlékezőbeszédében elmondta: az alakulatnál nagyon kevesen nevezték őt Kiss Róbert őrnagynak, mindenki csak „Kiss Robinak" hívta. „Mi mindannyian az ő tanítványai vagyunk. Azok is, akik ismerték őt, és azok is, akik már nem, akik tőlünk tanultak, mert mi mindannyian őt próbáltuk egy kicsit átadni az utódgenerációknak" – mondta a százados, hozzátéve: ő maga 1995-ben került Robival először kapcsolatba, s 1996–1999 között negyedmagával volt a tanítványa.

1596013887

„Ő oktatott és nevelt minket. A módszereiről legendák keringenek. Aki vizsgázott nála, az tudja, hogy ez pontosan mit jelentett. Mi igyekeztünk annyit tanulni, hogy megközelítsük az ő tudását, ő pedig igyekezett minél hatékonyabb módszerekkel ezt be is vasalni rajtunk. Én azt gondolom, hogy ez sikerült neki!" – emlékezett Zsolnay Gábor. Hangsúlyozta: halála nemcsak az embereknek, hanem az egész alakulatnak hatalmas veszteség volt, nem akadt olyan ember, aki egy személyben képes lett volna őt pótolni.

Kiss Róbert posztumusz alezredes halálának tizedik évfordulójára – a tűzszerészek közös akaratának és munkájának köszönhetően – elkészült egy kovácsoltvas szerkezetű híd, amelyet a hősi halált halt tűzszerészeknek ajánlottak. A híd az elmúlt húsz évben, feladat-végrehajtás közben életüket vesztett tűzszerészek emlékkövéhez és az afganisztáni missziókban hősi halált halt két tűzszerész emlékoszlopához vezet. E hidat a mai naptól Kiss Róbert hídnak hívják.

Csurgó Attila ezredes, az alakulat parancsnoka elmondta: a híd megépítésében és az emlékhely kialakításában az ezred katonái mellett az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) munkatársai is részt vettek, akik önzetlenül segítettek.

1596013888

A hidat, valamint a tűzszerész-emlékkövet és -emlékoszlopot a HM Tábori Lelkészi Szolgálat képviseletében Jákob János dandártábornok, protestáns tábori püspök és Takács Tamás alezredes, a katolikus tábori püspökség kiemelt vezető tábori lelkésze szentelte és áldotta meg.

Az emlékkőnél koszorút helyezett el Baráth Ernő ezredes, az MH BHD megbízott parancsnoka, Budapest helyőrségparancsnoka, az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred nevében Csurgó Attila ezredes, valamint Kürti Dezső alezredes és Szilágyi Zsolt alezredes, parancsnokhelyettes. Megkoszorúzta az emlékművet Kiss Róbert özvegye, két gyermeke, édesanyja, testvére és annak gyermeke is. A rendőrség Készenléti Tűzszerész Szolgálatának nevében pedig dr. Kiss Imre rendőr ezredes helyezte el az emlékezés virágait. Az alakulat katonái egy-egy mécses meggyújtásával emlékeztek Kiss Róbert posztumusz alezredesre.

A megemlékezést a Magyar Takarodó zárta.

1596013888

Fotó: a szerző felvételei