Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Emlékoszlopot állítottak a tatatóvárosi zászlóalj tiszteletére

Szöveg: Szűcs László |  2011. május 28. 15:43

A Magyar királyi Szent István 3. honvéd gyalogezred tatatóvárosi II. zászlóalj tiszteletére emelt emlékoszlop ünnepélyes avatására, megáldására és koszorúzására került sor május 28-án, szombaton délelőtt – a hősök napja alkalmából – Tatán, a Somogyi Béla úton, a gyalogezred második zászlóaljának egykori laktanyája melletti téren.

Az ünnepséget Tata város Önkormányzata, valamint a Történelmi Vitézi Rend Komárom-Esztergom megyei Csoportja szervezte. Az emlékoszlopot a város szlovákiai testvértelepülésén, Szőgyénben élő Smidt Róbert fafaragó alkotta.

Az avatásra szép számmal összegyűlt érdeklődőket Robozné Schőnfeld Zsuzsanna, a város alpolgármestere köszöntötte. Mint elmondta: az ünnepségre eljöttek a zászlóalj még élő tagjai, valamint a korábbi katonák leszármazottai is, hogy közösen emlékezzenek és tisztelegjenek az elhunyt áldozatok emléke előtt.

A gyalogezred tevékenységét, és az alegység hadszíntéren folytatott küzdelmét Koós Ottó egykori magyar királyi százados, ma nyugállományú alezredes idézte fel.

„A zászlóalj még élő tagjai, a hősi halottak hozzátartozói nevében köszönöm mindazok fáradozását, akik ezen kopjafa létrehozásában részt vettek, és az ünnepséget a magyar hősök napja alkalmából rendezték meg" – mondta a Don-kanyar poklát megjárt egykori katonatiszt, aki arról is beszélt, hogy meghatódva áll a kopjafa előtt, azon zászló közelében, amelyre annyi magyar hős esküdött fel a második világháború alatt.

Ezt követően a tatai MH 25. Klapka György Lövészdandár fúvószenekara második világháborús indulókat adott elő, majd dr. Ravasz István alezredes, hadtörténész, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársa mondott avatóbeszédet. Felelevenítette, hogy 1917-ben miként iktatták törvénybe a hősök napját, majd beszélt arról is, hogy e napot 1946 után csak 2001-ben emelték vissza az állami ünnepek sorába. Szólt a Magyar királyi Szent István 3. gyalogezred keleti hadszíntérre kerüléséről, és arról is, hogy az egység a harcokban óriási veszteséget szenvedett. Az ezred ezt követően harcolt még a Kárpátok előterében, Észak-Magyarországon, és a Felvidéken is.

„Bármerre vezette is őket harci útjuk, és vetette a katonasors, a hármas honvédek mindvégig hűek maradtak ezredük jelmondatához: Szent Istvánnal álljuk mindig a vártát!" – mondta Ravasz István alezredes.

A tatatóvárosi zászlóalj katonáinak tiszteletére faragott emlékoszlopot az alkotó, Michl József, a város polgármestere, illetve a rendezvényt szervező vitézi rend képviselői leplezték le, majd Szalai Gábor, a tóvárosi Szent Imre templom plébánosa áldotta meg.

A rendezvény koszorúzással ért véget. Az emlékoszlopnál elhelyezte az emlékezés virágait Sipos Antal ezredes, az MH 25. Klapka György Lövészdandár törzsfőnöke, Ravasz István alezredes, valamint a Nyugat-magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság tatabányai toborzó és érdekvédelmi irodájának munkatársai is.

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: A szerző felvételei