Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ép testben, ép lélek!

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2011. szeptember 22. 10:02

Olyan volt ez a nap – stílusosan – mint egy kombinált oltás. Egészségvédelem, sport, kikapcsolódás és életfilozófia: mindegyikből jutott kisebb-nagyobb szelet szeptember 21-én, szerdán a Veszprémben települt katonai alakulatoknál szolgálóknak.

A helyőrségi sportcentrumban reggel mindenhol csupa vidám, mosolygós arcokat lehetett látni. Pontosabban: majdnem mindenhol, mert a salakkal borított focipályákon már megkezdődött a versengés és ott bizony csak az a csapat örvendezhetett egy rövid időre, amelyiknek sikerült betalálnia az ellenfél kapujába. Egyébként az arcokon az izzadságcseppek mellett a komoly koncentráció és néha a bosszankodás jeleit lehetett felfedezni.

Persze a honvédségnél egyáltalán nem szokványos megnyitó idejére még a focilabdák is megpihentek, még akkor is, ha ezúttal egy másik – nyugodtan leírhatjuk: Veszprémben és környékén a focinál jóval népszerűbb és sokkalta eredményesebb – sportág jeles képviselője látogatott el a lelátón helyet foglaló állományhoz. A szervezők ugyanis gondoltak egy nagyot és magát Mocsai Lajos egyetemi docenst, az MKB Veszprém kézilabdacsapatának vezetőedzőjét, egyben a magyar férfi kézilabda-válogatott szövetségi kapitányát kérték fel erre a nemes feladatra. Mi tagadás: nagy-nagy taps fogadta a „tanár urat", aki érdekes, tanulságos, közvetlen és kliséktől teljesen mentes, kiselőadásnak is beillő megnyitójával lenyűgözte a hallgatóságot.

A vezetőedző először is némi párhuzamot vont az élsportolók és a katonák között, mondván: mindkettő számára kötelező a mindennapos és magas szintű fizikai teljesítmény. Kifejtette, hogy a szakterületre vonatkozó kutatások szerint a sportolás, a testmozgás már kis korban is befolyással van a szellemi teljesítményre. Sőt: mindennapi életünkben is csak akkor tudunk megfelelően helytállni, ha rendszeresen sportolunk. A katonákat is jellemző professzionalizmusra rátérve elmondta: ez kőkemény és hosszú időn át tartó elkötelezettséget jelent. Mindenkinek egészen világosan tudnia kell, mit szeretne elérni szakmájában. Mocsai Lajos lándzsát tört amellett, hogy Európában az átlagos teljesítmény és az átlagos emberek kora lejárt. Nézete szerint mindenkinek évről-évre jobb teljesítményt kell nyújtania, ráadásul egyre növekvő elvárások között és egyre nagyobb teher alatt.

Tovább kibontva egy professzionális kézilabdacsapat és egy professzionális katonaközösség között kimutatható hasonlóságokat, leszögezte azt is: el kell jutni arra a szintre, hogy az egyes katonák a közösségben értékteremtővé váljanak, és az általuk képviselt értékeket maradéktalanul képviselni is tudják. Hangsúlyozta: ennek érdekében pedig konfrontálódni kell, ugyanis nem szabad ráhagyni a másikra „a butaságot", mert ezt az egyén értékei nem engedhetik meg. Kiemelte azt is: a keményen küzdő, tiszta szívű, belsőleg motivált emberek egy közösségben nagyon kellemetlenek tudnak lenni, mert megkövetelik a környezetüktől is a nagy teljesítményt. Az ilyen társaságok egyébként tapasztalatai szerint egy idő után szinte kivetik magukból azokat, akik nem oda valók.

„Mi is jellemző az általános magyar mentalitásra? Szépen leéldegéljük a hétköznapokat, aztán, amikor néha úgymond ’helyzet van’, akkor majd improvizálunk – mert ugye kreatívak vagyunk -, aztán lesz, ahogy lesz. Erről szó sincs! A világ arra halad, hogy az önbecsülés, az önértékelés, a motiváció, és az egyéni karakter kialakítása értékképző módon; a fizikai állapotra építve határozza meg az ember életminőségét" – zárta megnyitóját Mocsai Lajos.

A lelátóról dörgő taps fogadta, többen pedig jobbulást kívántak a közelmúltban az egyik edzésen súlyos bokasérülést szenvedett Fazekas Nándornak, az MKB Veszprém kapusának.

Ilyen szellemi útravaló után már tényleg nem következhetett más, mint a testnevelés – mégpedig rendkívül változatos formákban. A korábban említett foci mellett rendeztek például váltófutást, kidobós-versenyt, és különféle ügyességi feladatokra (no meg persze csapatmunkára) épülő sorversenyt.

Össze lehetett szerelni időre gépkarabélyt és ki lehetett próbálni különféle egzotikus edzésmódszereket is. Az egészség megőrzéséhez természetesen hozzátartozik a jelenlegi fizikai állapot felmérése is: az MH Honvéd Egészségügyi Központ szakemberei többek között vérnyomás- és testzsírszázalék-méréssel, tesztekkel, tájékoztató kiadványokkal és tanácsadással segített azoknak, akik már teljesítették a napi sportadagjukat.

Mert, mint tudjuk: az élsportolóknak és katonáknak ez egyaránt kötelező.

Fotó: A szerző felvételei

További képeinket a galériában tekinthetik meg!