Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ez a feladat teljesen más, mint a korábbiak voltak

Szöveg: Galambos Sándor |  2013. május 3. 16:26

Önök nagykövetei lesznek az Egyesült Államoknak és Magyarországnak, diplomataként képviselik majd az Afganisztánban működő nemzetközi katonai közösséget – mondta Domján László vezérőrnagy Hódmezővásárhelyen május 3-án, pénteken.

Az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka az MH Műveleti Tanácsadó Csoport (MH MTCS) első váltásnak kibocsátó ünnepségen vett részt. A kontingens tagjai napokon belül indulnak Afganisztánba.

Domján László vezérőrnagy beszédében hangsúlyozta: ez a feladat teljesen más, mint amit korábban az MH Műveleti Tanácsadó és Összekötő Csoport (Operational Mentoring and Liaison Team – OMLT) tagjai végeztek. Most ugyanis rendőri és határőrizeti szervezetek vezetőinek a munkáját kell majd hadműveleti szintű tanácsadóként segíteni. Ez pedig az eddigi katonai szerepvállalásunktól teljes mértékben eltérő hozzáállást és gondolkodást követel meg a műveleti területre kiutazó csoport tagjaitól.

1595953541

Deborah A. Ashenhurst vezérőrnagy, az Ohiói Nemzeti Gárda parancsnoka a csoport tagjainak felkészültségét, elhivatottságát és bátorságát hangsúlyozta. Külön megköszönte a magyar kiképzők munkáját, amelynek eredményeként most egy összetartó, kiváló szakmai tudással rendelkező kollektívától köszön el. Egy olyan kollektívától, amelynek tagjai képesek egymás munkájának a segítésére és a műveleti területen bajtársként számíthatnak a barátaikra.

Az MH MTCS első váltása alapvetően az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi katonáira épül. A kontingens létszáma negyvenhárom fő, ebből tizenketten amerikai katonák, az Ohiói Nemzeti Gárda tagjai. A csoport parancsnoka Molnár Zsolt ezredes, helyettese David Ditz alezredes.

1595953541

A magyar-amarikai kontingens feladata lesz az Afgán Nemzeti Civil Határrendőrség (Afghan National Civil Order Police – ANCOP) 6. dandár törzsének, az Afgán Határrendőrség (Afghan Border Police – ABP) 5. dandár törzsének, valamint az Afgán Nemzeti Hadsereg (ANA) 209-es hadtestparancsnokság törzsének tanácsadással történő segítése, támogatása, valamint ezen szervezetek és az Északi Regionális Parancsnokság közötti folyamatos összeköttetés biztosítása. Ilyen feladatot a Magyar Honvédség korábban még sosem hajtott végre.

Fotó: a szerző felvételei