Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Felkészülés a balkáni misszióra

Szöveg: Búz Csaba főhadnagy |  2018. december 1. 6:37

Megkezdte a missziós feladatra való felkészülést a Magyar Honvédség KFOR Kontingens 20. váltása novemberben, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi helyőrségében.

1599196748
A balkáni műveleti területre készülő KFOR (Kosovo Force) kontingens következő váltásának minden tagja részt vett a dóci lőtéren megtartott lövészeteken. Az úgynevezett békefenntartó lövészet sajátosságát az adta, hogy a katonáknak a béketámogató tevékenységre készülve – emberi élet kioltása nélkül – fegyverrel kellett „megoldani" a feladatokat. A lövészeten a kontingensbe beosztott amerikai katonák is lőttek a Magyar Honvédségnél rendszeresített fegyverekkel.

1599196748
A KFOR-kiképzés folytatásaként a békefenntartó lőgyakorlatokat követően megkezdődtek a speciális felkészülések is. A misszióban gép- és harcjármű-vezetői beosztást betöltőknek osztályba soroló felkészítést és vizsgát tartottak, amely során a katonák a különböző technikai eszközök hatékony kezelését sajátították el.

1599196748
A kontingens manőverszázadai ezzel egy időben megkezdték az egyik legfőbb feladatuknak számító tömegkezelési eljárások (Crowd Riot Control – CRC) begyakorlását. A több héten keresztül tartó foglalkozások a különböző technikák begyakorlásával kezdődtek, majd a századszintű alakzatban történő mozgások és a megszerzett tudás tényleges alkalmazásával értek véget.

1599196748
A kötelékgyakorlások során a békés „tömeg" fokozatosan vált egyre ingerültebbé. A feladat végrehajtása közben a manőverszázadnak egy barikádon is át kellett törnie ahhoz, hogy végül a tömeget kiszorítsa a meghatározott területről. Egy agresszív tömeg esetén előfordulhat, hogy a katonákra gyúlékony anyagokat, esetleg Molotov-koktélokat dobnak, ezért a felkészítők nagy hangsúlyt fektettek a tűziszony (fire phobia) leküzdésére is.

1599196749
A KFOR az ENSZ határozata alapján kezdte meg működését 1999-ben. A Magyar Honvédség katonái a NATO parancsnoksága alatt működő nemzetközi békefenntartó haderő részét képezik, feladatuk a biztonság és a rend fenntartása. A KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj (KFOR Tactical Reserve Battalion – KTRBN) legfőbb rendeltetése a szabad mozgás biztosítása egész Koszovó területén, illetve a jelenlétfenntartó járőrtevékenység.

Fotó: a szerző felvételei