Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Főhajtás a katonahősök emléke előtt Kecskeméten

Szöveg: Galambos Sándor | Fotó: a szerző felvételei |  2019. szeptember 19. 12:15

A Nagy Háborúban életüket vesztett honvédek emléke előtt tisztelegtek a parcella ünnepélyes átadásakor a város lakói, az egyházak, önkormányzat, a helyőrségben állomásozó katonai alakulatok és a civil szervezetek képviselői a kecskeméti Szentháromság temetőben. A kormányzati forrásból, a Honvédelmi Minisztérium támogatásával, többéves munkával felújított első világháborús hősi sírkertben öt nemzet háromszázhatvanhárom katonája nyugszik.

1596068591

Több mint 36 milló forintos támogatást nyert a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum által kiírt pályázaton a Szentháromság temető első világháborús hősi sírkertjének felújítására a Kecskeméti Római Katolikus Főplébánia.

Hazánk egyik legrégebbi temetőjében lévő sírkert rendbe tétele az önkormányzat, a Kecskeméti Köztemető, a Katona József Múzeum támogatása, helytörténészek és önkéntesek több éves munkája eredményeként a közelmúltban fejeződött be. A régi sírjeleket gravírozott gránit sírkövekre cserélték és felújították a Imre Gábor által készített központi síremléket, a keresztet, valamint a hozzá tartozó szoborcsoportot is. Rendbe tették a hadisírok és az emlékmű közötti utakat, a veszélyes fák helyére újakat ültettek, emlék- és információs táblákat állítottak, kutat építettek, a fél évszázada lebontott kovácsoltvas kapu maradványaiból pedig új bejáratot készítettek a sírkerthez.

1596068591

A hősi parcella ünnepélyes átadásakor Gáldonyi Sándor százados, az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság Bács-Kiskun megyei irodájának megbízott irodavezetője a katonahősök emléke előtt tisztelegve az utódok felelősségére is felhívta a figyelmet. „Büszkék vagyunk arra, hogy a világháborúk rettenetében voltak, akik életük feláldozásával is védték hazánk, nemzetünk szabadságát. Remélve egy szebb és élhetőbb jövőt, példát mutattak nekünk. Értéket, békét teremtettek helytállásukkal, önfeláldozó magatartásukkal. Hősiességük sosem felejthető. A kecskeméti Szentháromság temető az egyik olyan hely, ahol összefonódik a múlt, a jelen és a jövő. A múltat a felújított hősi parcella idézi emlékeinkbe, a jelent országunk békéje, nemzetünk függetlenségének megvédéséért folytatott küzdelem jelenti számunkra, a jövő zálogának pedig a fiatalok elkötelezettségét, hazaszeretetét, katonahőseink emlékének ápolását tekinthetjük" – hangsúlyozta az iroda hadisírgondozásért is felelős tisztje.

Hajagos Csaba, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága kutatója beszédében a háborúk értelmetlenségét, az elszenvedett veszteségeket, a világégések okozta gyászt idézte fel. „Kollektív traumáról beszélünk, amely nem csupán hazánkat – tágabb értelemben az Osztrák-Magyar Monarchiát – Európát, hanem az egész világot érintette. Sebeit azóta is magunkon hordozzuk. Emellett pedig felelősséggel és emberi lojalitással tartozunk azon nemzetek felé, amelyeknek családot, gyermeket, egzisztenciát a hazáért feladó katonái bármely ország területén estek el és onnan soha többé nem térhettek haza. A múlt szörnyűségei nyomot hagytak a Földön, nekünk pedig az a dolgunk, hogy megfejtsük a jelentésüket!" – mondta a történész-muzeológus, a Kecskeméti Katona József Múzeum osztályvezetője.

 

1596068592

A megemlékezés végén dr. Finta József érseki helynök, a kecskeméti főplébánia plébánosa, Kis János evangélikus lelkész és Ferczák László görögkatolikus parókus megáldották a hősi parcellát, majd a jelenlévők helyezték el a tisztelet virágait a hősi sírkert központi emlékművénél.

A katonahősök emléke előtti tisztelgés szentmisével zárult a temető szomszédságában lévő Szentháromság kápolnában.

GALÉRIA