Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hadifogoly-temetők nyomában az északi sarkkör környékén

Szöveg: M. R. |  2012. szeptember 10. 7:23

A volt Szovjetunió területén több mint 380 hadifogoly-emlékmű épült az egykori államadósság terhére. Ezek közül az északi sarkkör közelében található Karélia vidékén tizenegy ellenőrzését végezte el a HM Katonai Hagyományőrző és Hadisírgondozó Osztály háromtagú munkacsoportja szeptember első hetében.

Az ellenőrzőcsoport tagjai dr. Töll László alezredes, osztályvezető, Havasi Irina szakreferens és Maruzs Roland őrnagy, osztályvezető-helyettes voltak. A tizenkét esztendővel ezelőtt, 2000-ben elkészült emlékműveket a nagy távolság miatt a hadisírgondozó szervezet képviselői eddig nem ellenőrizték.

1595941249
Az ellenőrző körutat az orosz partnerszervezet (Vojennie Memoriáli) két munkatársának segítségével, több mint 2000 kilométernyi autózással, hat nap alatt sikerült végrehajtaniuk a magyar hadisírgondozó szakembereknek, akik Szentpétervárról indulva, Petrozavodszk városán keresztül az északi sarkkörtől 160 kilométerre délre lévő Kem városáig jutottak el.

A HM Katonai Hagyományőrző és Hadisírgondozó Osztály munkatársai némi kétséggel indultak neki az útnak, hiszen nem tudhatták, hogy az „isten háta mögötti" területeken milyen állapotban találják majd az emlékműveket. Szerencsére kellemes meglepetésben volt részük, hiszen minden helyszínen rendben találták azokat. Eddigi tapasztalataik alapján tehát kijelenthető, hogy a Vojennie Memoriáli szervezet példaértékűen tartja rendben a magyar katonai emlékhelyeket.

Mindezek mellett meg kell említeni azt is, hogy a lakosság szintén nagyon pozitívan viszonyul a magyar vonatkozású hadifogoly-emlékművekhez. Ezt jól mutatja, hogy a magyar szakemberek számos helyen friss virágot is találtak a nagyméretű gránitkövek előtt. E virágokat az ott lakók helyezték el az emlékműveknél. 

Sok településen láthatóak még azok a kétszintes barakkházak is, amelyeket egykoron a hadifoglyok építettek – ezekben a mai napig is laknak a helyiek. Az itt raboskodókat általában fakitermeléseken és a helyi gyárakban dolgoztatták. Bár az itt raboskodók között nem volt olyan nagy arányú az elhalálozás, mint a még vadabb szibériai tájakra került hadifoglyok körében, de a rövid nyár alatt a mocsaras, erdős területen a szúnyogok és más élősködők által terjesztett betegségek, valamint a hosszú, zord téli időjárás itt is sok áldozatot követelt.

A gránitból és rozsdamentes acélból épült emlékművek előtt elhelyezett koszorúk és a rájuk kötözött nemzetiszín szalagok jól mutatták: a magyarok nem felejtkeztek el az itt elhunyt honfitársaikról. Mindez pedig a magyar nemzet gondoskodását mutatja, és pozitív képet sugároz az ott élőknek a magyarokról.

Fotó: HM Katonai Hagyományőrző és Hadisírgondozó Osztály

További képekért kattintson galériánkra!