Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hazatért a hős százados

Szöveg: Antal Ferenc |  2012. november 6. 18:51

Vitéz Barankay József százados nemcsak egykori tanítványai, tüzérei és bajtársai számára volt példakép, de az kell, hogy legyen ma és a jövőben is – hangsúlyozta Hende Csaba Budapesten, a Fiumei úti nemzeti sírkertben.

A honvédelmi miniszter az egykori rohamtüzér százados november 6-ai újratemetésén elmondta: a háborút követő fél évszázados időszakban a történelem viharai nem engedték, hogy a hozzá hasonló hősökről megemlékezhessünk.

Hende Csaba példaként állította minden hazaszerető magyar ember elé a legendás Barankay százados életútját, aki 1943-ban, németországi vezényléséről hazatérve felállította az elit rohamtüzérséget. Ez a fegyvernem olyan erőt képviselt, ami nemcsak a német szövetségesekben, hanem a szovjetekben is elismerést váltott ki.

1595944221

,,Nem engedhetjük meg, hogy az itt is jelen lévő honvédtiszt-jelöltek, a Ludovika Zászlóalj ifjú katonái valaha is kevesebbel megelégedjenek, mint amit egykor ludovikásként Barankay József is célul tűzött maga elé: a tisztességet, a becsületességet, a rábízottak védelmét, engedelmességet és a hazáért mindhalálig való kitartást" – mondta a miniszter.

Dr. Barankay András, a hősi halott százados unokaöccse beszédében megköszönte azt az áldozatos munkát, amely lehetővé tette, hogy nagybátyja hazai földben nyugodhasson, majd felajánlotta Barankay József kitüntetéseit a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumnak.

Mint ismert: 1944. július 13-án a galíciai Targowicza nevű település határában egy Il−2-es szovjet csatarepülő támadta meg Barankay József figyelőhelyét, aminek következtében a százados és két másik tüzére hősi halált halt. Augusztusban a kormányzó posztumusz Magyar Tiszti Arany Vitézségi Éremmel tüntette ki, amelyet csupán huszonkét kiváló magyar tiszt érdemelt ki, közülük is nyolcan csak a haláluk után.

1595944221

A hősi halott századost, célzott kutatás eredményeként a HM Katonai Hagyományőrző és Hadisírgondozó Osztály munkatársai idén nyáron találták meg és azonosították az ukrajnai Ivano-Frankivszk magyar−német hősi temetőjében. A munkálatokat hosszú kutatómunka előzte meg, ugyanis a második világháborút követően a szovjet hatóságok mindent megtettek annak érdekében, hogy még a nyomát is eltüntessék a tengelyhatalmak hősi temetőinek.
A hős honvédtiszt megtalálásában rendkívül segítőkésznek mutatkoztak az ukrán hatóságok, az exhumálást végző szakemberek már a fémkoporsót látva tudták: olyan ember földi maradványait találták meg, akit jelentős személyiségnek tartottak. A Honvédelmi Minisztérium pedig azonnal döntött arról, hogy a százados földi maradványait hazaszállítják.

A szertartás végén a ravatalt görög katolikus szertartás szerint áldották meg, majd régi szokás szerint a koporsót ágyútalpon szállították végső nyughelyére, az 52. katonai parcellába, ahol vitéz Barankay Józsefet ágyúlövés és díszsortűz mellett helyezték végső nyugalomra.

1595944221

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária