Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hét perc alatt vált hőssé

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2012. augusztus 25. 22:26

„Lányi Antal százados cselekedete nemcsak egyéni bátorságáról tett tanúbizonyságot, mert katonatisztként egy közösséget képviselt. A Magyar Honvédség mai katonái, ha kell, hasonló elszántsággal védelmezik a hazát” – hangsúlyozta dr. Simicskó István. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a Balaton első átrepülésének 101. évfordulója alkalmából megrendezett ünnepségen vett részt Badacsonyban augusztus 25-én, szombaton.

Simicskó István szerint Lányi Antal tette azt üzeni számunkra: „mindig fejet kell hajtanunk a kiemelkedő emberi teljesítmény előtt; sőt, mindig támogatnunk kell azt."

1595940624
„Olyan környezetet kell teremtenünk, amelyben a bátor és tehetséges emberek kivívhatják a közösség elismerését és példaértékű cselekedeteikkel a fiatalok számára olyan utat vázolnak fel, amelyet követve minél többen úttörői lesznek egy nemzet építésének" – mondta az államtitkár.

A honvedelem.hu kérdésére válaszolva Simicskó István elmondta: a tehetséges emberek és a környezetük között kölcsönhatásnak kell kialakulnia; a környezet ösztönzi a tehetséget a nagy teljesítményre, és így volt ez Lányi Antal idejében is.

Krisztián N. László, Badacsonytomaj polgármestere kiemelte: a tavalyi, 100 éves jubileumon határozták el, hogy ha lehet, minden évben megemlékeznek Lányi Antal császári és királyi századosról, aki 1911-ben hét perc alatt, Badacsony és Fonyód között elsőként repülte át a Balatont.

Knoll Gyula nyugállományú repülő ezredes, a Magyar Repülőtörténeti Társaság tagja emlékezőbeszédében leszögezte: Lányi Antal tette hőstett volt, és a „maga korában nagyobb szenzációnak számított, mint annak idején a Holdra szállás."

„Nem egyéni dicsekvésből szánta el magát a Balaton átrepülésére, hanem azért, hogy megmutassa: mi, magyarok is képesek vagyunk nagy dolgokra" – tette hozzá.

Az emlékműnél koszorút helyezett el Simicskó István parlamenti államtitkár mellett többek között Lasztovicza Jenő országgyűlési képviselő, a Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke, Krisztián N. László és Knoll Gyula. Darazsac András oktató-berepülő pilóta és fia, Darazsac Balázs pilóta Z–37 SMELÁK típusú gépükkel a levegőből koszorúzták meg az emlékhelyet.

Az ünnepség végén a Légierő Zenekar – Veszprém eljátszotta a magyar légierő indulóját. A megemlékezéshez kötődve az érdeklődők a „Monarchia légiereje"  címmel első világháborús ereklyékből nyílt kiállítást tekinthetnek meg Badacsonytomajban.

Fotó: A szerző felvételei

További képekért kattintson galériánkra!