Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Holokauszt – 600 ezer magyar ember tragédiája

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2015. június 9. 7:01

A holokauszt 600 ezer magyar ember tragédiáját is jelenti, akiket 1944-ben deportáltak és kegyetlenül megöltek – mondta Tótha Péter Joel vezető tábori rabbi június 8-án, a „70 lélegzetvételnyi csend” című vándorkiállítás megnyitóján Budapesten, a Petőfi Sándor laktanyában.

A rabbi hangsúlyozta, hogy mára fogalommá lett a szó: holokauszt, ami valójában a teljes megsemmisítésre szánt, égő áldozatot jelent. A holokauszt volt Németországban és más európai országokban hosszú évszázadokon át tartó antiszemitizmus legsúlyosabb formája. „A holokauszt emberek agyában fogant meg, amelyet emberek hajtottak végre és embereket öltek meg, férfiakat, nőket és gyermekeket pusztítottak el felfoghatatlan kegyetlenséggel" – mondta.

1595995253

Mint felidézte: Magyarországon mintegy 800 ezer zsidó élt, és 1944-ig, amíg a németek be nem vonultak az „ingadozó" szövetségesükhöz, viszonylagos biztonságban voltak. 1944 áprilisában mégis elkezdődött a borzalom: a magyar zsidókat először gettókba terelték, majd hamarosan elindult az első transzport körülbelül 3800 emberrel Auschwitzba, ahol a többségükkel azonnal végeztek. Az ország 1945 áprilisi felszabadulásáig több mint 560 ezer magyar zsidót pusztítottak el.

A tárlat tablóin a népirtás képei, adatai, nevek és arcok láthatóak, köztük Szerb Antalé, Rejtő Jenőé, Radnóti Miklósé és több olimpikoné; 600 ezer magyar ember tragédiája vonul végig a molinókon. A kiállítás két hétig látható a Petőfi laktanyában, majd átszállítják az Irinyi János laktanyába, ahol szintén két hétig lesz látogatható.

1595995253

Fotó: Tóth László