Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hősök és áldozatok

Szöveg: Galambos Sándor |  2015. október 11. 18:57

Első világháborús katonaportrékból rendezett kiállítást Kiskunhalason a helyi Pásztortűz Kulturális és Hagyományőrző Egyesület és a székesfehérvári Krajczáros Alapítvány. Az „…És nemzet a nemzetre rohant” című tárlat október 22-éig tekinthető meg a Voke Művelődési Házban.

1596002166

Rendhagyó vándorkiállítással tiszteleg az első világháború katonahősei és áldozatainak emléke előtt a Krajczáros Alapítvány: korabeli fotók alapján festett portrékkal és tájképekkel idézik fel a háborúhoz vezető eseményeket, annak a négy hosszú évnek a szenvedéseit, küzdelmeit. A húsz székesfehérvári, budapesti és kaposvári művész mintegy hatvan alkotását először 2014. július 18-án, Székesfehérváron, a Magyar Királyi 17. honvéd gyalogezrednek az emléknapján láthatták az érdeklődők. A tárlatot akkor Fucsku Sándor vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka és Stencinger Róbert hadtörténész nyitották meg.

Németh István nyugállományú ezredes, a Krajcáros Alapítvány kuratóriumának az elnöke elmondta: a projekt kitalálói a fehérvári kiállítást követően, 2014 és 2018 között több hazai és határon túl településen kívánják bemutatni a Nagy Háború jeles katonai vezetőit, a korszakban fontos – pozitív vagy negatív – szerepet játszó személyiségeket, a névtelen hősöket és az orosz, valamint az olasz frontokat megjárt költőket, írókat, más művészeti ágak képviselőit felvonultató alkotásokat. A kiállításokat azonban nem egy hagyományos értelemben vett tárlatként kezelik. A megnyitók alkalmával ezért többek közt hadtörténelmi ismeretterjesztő előadásokon elemzik a háború kirobbanásának okait, lefolyását és a világégés következményeit.

1596002167

Az elmúlt bő egy évben a képeket kiállították többek közt Pozsonyban, a szlovákiai Homonnában, egy emlékműavatással egybekötött rendezvény keretében a Mezőkövesd melletti Szihalomban, Kiskunhalasra pedig az erdélyi Székelyhídról érkeztek az alkotások, amelyek jövő év elején viszont már Lengyelországban, Sanok városában lesznek láthatók – az ottani művészeti kör tagjai két festményt ajánlottak fel a gyűjtemény bővítéséhez.
A hazai és a külhoni művészek a képeket ingyen, ajándékként bocsátották az alapítvány rendelkezésére.

A program 2018-ban ér véget, az alkotás egy részét ezt követően olyan civil szervezeteknek, egyházi és önkormányzati testületeknek, múzeumoknak, katonai szervezeteknek és iskoláknak fogják ajándékozni, amelyek az átlagosnál többet tettek a hadisírok gondozása érdekében. A megmaradó festményeket pedig elárverezik és az így befolyt összegből folytatják majd az alapítvány tagjai és segítőik azt a két évtizedes munkát, amelyet a katonatemetők és háborús emlékhelyek ápolása érdekében eddig is végeztek.

A kiállítás Végső István helytörténész, a Pásztortűz Kulturális és Hagyományőrző Egyesület elnökének a felkérésére érkezett Kiskunhalasra. A két civilszervezet tagjai a hadisírok, a katonahagyományok ápolása során kötöttek ismeretséget. Az alföldi város lakói ugyanis gondosan őrzik a Nagy Háború hőseinek és áldozatainak emlékét. Kiskunhalason szolgált például Oszlányi Kornél vezérőrnagy, aki alezredesként a ’30-as években az itteni kerékpáros zászlóalj parancsnoka volt. A második világháborúban ő volt az egyetlen olyan tiszt, aki példamutató helytállásáért és vitézségéért megkapta a Katonai Mária Terézia-rend Lovagkeresztjét 1944-ben. Pajtás Ernő posztumus vezérőrnagy, a koronaőrség egykori parancsnoka pedig – ugyancsak a 30-as években volt századparancsnok a kerékpáros zászlóaljnál.

1596002167

Kovács Géza, a Honvédelmi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály Centenáriumi Programiroda irodavezető-helyettese a tárlat megnyitóján hangsúlyozta: Ez a kiállítás adósság rendezés is a csatatereken maradt déd- és ükapáinkkal szemben. Sosem feledhetjük el, hogy mi történt száz évvel ezelőtt, hova mentek ezek a katonák, milyen körülmények közt találták magukat. A fiataloknak is tisztában kell lenniük azzal, hogy miért történt mindez, mi lett a háború következménye, hogyan alakult a festményeken szereplők ismert hadvezérek és ismeretlen katonahősök későbbi sorsa.

A kiállítás megnyitóját első világháborúk katonanótákból, versekből és prózai művekből összeállított kulturális műsor színesítette. Közreműködött a Szilaj Citerazenekar, Kocsán István nyugállományú alezredes, Prebszent János nyugállományú őrnagy, Mátyus Istvánné és az Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület tagjai közül Huczek Anita valamint Tősmagi Klaudia. A képek október 22-éig tekinthető meg Kiskunhalason, az Állomás u. 4. szám alatt található Voke Művelődési Házban.

1596002167

Fotó: a szerző felvételei