Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Huszártalálkozó Nyíregyházán

Szöveg: Galambos Sándor |  2011. augusztus 27. 19:43

A huszárokat ünnepelte augusztus 27-én, szombaton Nyíregyháza, a találkozó legidősebb résztvevője az egykori Hadik-huszár, a 95 éves vitéz Szabó László őrvezető volt. A rendezvényen, a hagyományok ápolása érdekében kifejtett munkája elismeréseként, Magyar Huszár Alapítvány emléktárggyal tüntették ki dr. Benkő Tibor vezérezredest, a Honvéd Vezérkar főnökét, illetve dr. Böröndi Gábor dandártábornokot, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnokát.

A „legmagyarabb fegyvernem" hagyományainak őrzői gyűltek össze augusztus utolsó szombatján Nyíregyházán. A sorrendben tizenkettedik huszártalálkozón részt vett Fodor Lajos, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára, dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, dr. Böröndi Gábor dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka, Győrffy-Villám András hagyományőrző dandártábornok, a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség tiszteletbeli elnöke, Székely Tibor hagyományőrző ezredes, a szövetség elnöke és dr. Pál János, a Magyar Huszár és Lovas Hagyományőrző Társaság ügyvezetője is.

A jászfényszarui, isaszegi, mogyoródi, bükkaranyosi, ózdi, napkori, tököli, polgári, kisújszállási, váci és nyírteleki hagyományőrzőket Kovács Sándor, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlés elnöke és dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere köszöntötte.

Ézsiás Vencel hagyományőrző huszár őrnagy, a több mint hatvanfős egyesített díszszázad parancsnokának jelentéstétele után a találkozót Fodor Lajos nyitotta meg. A Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára állandó résztvevője a hagyományőrzők rendezvényeinek.

Ünnepi beszédében Fodor Lajos emlékeztetett, hogy a „huszár" szó Mátyás király korából származik és közel ötszáz évig hirdette a magyar katonák hősiességét. Mert a huszár nem egy szép ruhában parádézó, kackiás bajszú, nagyhangú lovas; a huszár ott kezdődik, ahol a katonai racionalitás véget ér.

A tárca közigazgatási államtitkára hozzátette: a huszárok erényei megkérdőjelezhetetlenek: gyors észjárás, jó helyzetfelismerés, erős bajtársi kötelék az elöljárók iránti feltétlen tisztelet. A huszártiszt nem csak parancsnoka, de apja, papja és tanítója is volt a századának, szakaszának. Ezeket az értékeket kell megőrizniük a Magyar Honvédség tisztjeinek és tiszthelyetteseinek is. A magyar huszár mutatta meg például azt is a világnak, hogyan lehet többszörös túlerő ellen harcolni.

Fodor Lajos szerint a huszár szellemiség és harcmodor a mai kor hadművészetében is jelen van, ezeket a hatékony harceljárásokat még mindig tanítják a világ különleges műveleti és felderítő alakulatainak. A huszár tehát nemcsak a magyar történelem, de az egyetemes hadtörténet, hadművészet meghatározó és örök szereplője is. Ma a Magyar Honvédség a huszár szellemiség természetes hordozója, ápolója. Igaz, most nincs hétéves háború, szabadságharc, de van vörösiszap-katasztrófa és árvíz, ahol a magyar katona az elsők közt menti az emberéleteket, a családokat, az anyagi javakat.

A Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára megnyitóját követően a találkozó szervezői emléktárggyal tüntették ki Nyíregyháza szülöttjét, dr. Benkő Tibor vezérezredest, a Honvéd Vezérkar főnökét és dr. Böröndi Gábor dandártábornokot, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnokát. Emlékérem kitüntetésben részesült Vattay Antal, vitéz Vattay Antal vezérőrnagy, az egykor nyíregyházi lovasdandár parancsnokának unokája, dr. Szentgyörgyi Péter, Szentgyörgyi Gábor huszárfőhadnagy parancsnokának fia és vitéz Kiss László, a tököli vitéz Mikecz Kálmán Honvéd és Huszár Hagyományőrző Egyesület kapitánya.

Fotó: A szerző felvételei

(További képekért kattintson galériánkra!)