Ítéletidő után: hétfőn is tovább dolgozik a Magyar Honvédség
Szöveg: honvedelem.hu | 2013. március 18. 9:06Noha az ország nagy része már megszabadult a múlt hét végén kialakult ítéletidő következményeitől, a Magyar Honvédségre még a hétfői nap folyamán is több feladat hárul. Folyamatosan frissülő cikkünkben ezek állásáról számolunk be. (Frissítve: 18.52-kor!)
Galéria
08.50
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a szélsőséges időjárás miatt több településen napok óta szünetel az áramellátás. Tekintettel arra, hogy emiatt több család már több napja nem jutott meleg ételhez, 2013. március 18-án tíz településen közel ötezer fő kétszeri étkezését biztosítja a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság az MH 5. Bocskai István Lövészdandár bevonásával.
Az érintett települések
Buj,
Vasmegyer,
Újdombrád,
Tiszarád, Sényő,
Kék,
Székely,
Nyíribrony,
Szabolcs
és Tiszanagyfalu-Virányos.
Az ételosztások időpontjairól és helyszíneiről a lakosságot a települések polgármesterei tájékoztatják.
08.56
Március 18-án összesen nyolc PTSZ-M típusú kétéltű lánctalpas jármű kezdte meg a munkát Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében − tájékoztatta a honvedelem.hu-t Révészné dr. Markovics Zita hadnagy, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár kommunikációs tisztje. A napok óta áramellátás nélkül lévő településeken az MH 5. Bocskai István Lövészdandár katonái harmadik napja segítenek a katasztrófahelyzet elhárításában. Jelenleg Ibrány, Lászlótanya, Buj, Tiszatelek, Kótaj és Felsősima településeken kezdték meg a magasfeszültségű távvezetékoszlopok helyreállítását.
12:06
(Televíziós tudósítás a várpalotai hóhelyzetről)
Az elkövetkező napokban változékony, több alkalommal csapadékos időjárásra van kilátás − áll a Magyar Honvédség Geoinformációs Szolgálat hétfőn délben kiadott időjárás-előrejelzésében. A hőmérséklet csúcsértékei a hét közepén átmenetileg meghaladják a sokéves átlagot.
Kedden gyakran lesz erősen felhős az égbolt, legfeljebb néhány órára süthet ki a nap. Eleinte több helyen, később csak elszórtan várható eső, záporeső, néhol zivatar is lehet. A délnyugati, nyugati légmozgás megélénkül, többfelé megerősödik. Kisebb körzetekben párásság is felléphet.
A hőmérséklet minimuma 1−6 °C, maximuma 7−12 °C között alakul.
Szerdán a többórás napsütést követően délnyugat felől beborul az égbolt. Estétől a Dunántúlon többfelé alakul ki eső, záporeső. A délies szél megélénkül. Hajnalban, reggel több helyütt párásság, foltokban köd ronthatja a látási viszonyokat.
A hőmérséklet minimuma (-3)−(+2) °C, maximuma 11−15 °C között várható.
Csütörtökön erősen felhős vagy borult, sokfelé csapadékos időre van kilátás. Főként eső, záporeső várható, de a dunántúli területeken, illetve a hegyekben havas eső, havazás is lehet. Az északnyugati, északi szél megélénkül, a Dunántúlon, illetve az északkeleti tájakon többször megerősödik, helyenként viharossá fokozódik.
A hőmérséklet minimuma 1−6 °C, maximuma többfelé 3−8 °C, keleten 8−13 °C között valószínű.
Vasárnapig eleinte több, majd kevesebb lesz a felhő, kezdetben többfelé számíthatunk csapadékra. Újra visszatérhet a télies időjárás.
14:52
„Gyorsan reagáltunk"
„Ismét bebizonyosodott: nagyon nagy értékünk és fontos tudásunk a gyors reagálókészség" – nyilatkozta a honvedelem.hu-nak március 18-án a szélsőséges időjárás okozta katasztrófahelyzet elhárításában részt vevő katonai alakulatok munkáját műveleti parancsnokként irányító Domján László vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka.
Hozzátette: a katonák az elmúlt három napban az igényelt technikai eszközökkel ki tudtak jutni a megjelölt helyszínekre és sokat segítettek abban, hogy megoldódjon ez a képtelen helyzet.
15.22
A Magyar Honvédség (MH) már tíz lánctalpas harcjárművével segít az áramszolgáltatás helyreállításában Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében − közölte Böröndi Gábor dandártábornok sajtótájékoztatón hétfőn, Ibrányban. Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka elmondta, hogy a megyei védelmi bizottság és a katasztrófavédelem felkérése alapján a járművek a megye teljes területén hajtanak végre munkálatokat. A lánctalpasokkal elsődlegesen az áramszolgáltató szakembereit és a szükséges anyagokat szállítják a nehezen megközelíthető helyekre, hogy minél hamarabb legyen áram az összes fogyasztónál − ismertette a dandártábornok. A honvédség addig biztosítja ezen eszközöket, ameddig szükséges – tette hozzá Böröndi Gábor.
Lippai Péter ezredes, az alakulat parancsnokhelyettese hétfőn a honvedelem.hu érdeklődésére úgy fogalmazott: az első információk alapján kezd helyreállni az elektromos szolgáltatás az érintett településeken, ám a katonák természetesen addig maradnak, ameddig szükség lesz rájuk. Egy váltásban körülbelül hatvan egyenruhás teljesít szolgálatot, és több mint huszonöt technikai eszközt vetettek be eddig az elmúlt napokban. A napok óta áramellátás nélkül maradt települések lakóinak hétfőtől meleg étel osztásával is segít a honvédség. A Bocskai-dandár Kossuth-laktanyájában megfőzött ebédet és vacsorát a kora délutáni órákban osztják a katonák a rászorulóknak. Ezáltal mintegy ötezer ember juthat meleg ételhez.
Lippai Péter érdeklődésünkre elmondta: a lakosság nagyon pozitívan fogadta a katonákat, és többször felmerült az a kérdés is, hogy miért nem érkeztek előbb. „A honvédségi erők kirendelésének megvannak a központi előírásai, és mi vagyunk az az utolsó védőbástya, amit akkor vetnek be, amikor az egyébként hivatásszerűen eljáró állami szervek már nem tudják kezelni a helyzetet, és például olyan lánctalpas technikára van szükség, mint amit most is alkalmazunk" − mondta az ezredes a Honvéd Vezérkar főnök tegnapi nyilatkozataira utalva.
Mivel egyes előrejelzések szerint a hét második felében akár ismét téliesre fordulhat az idő, Lippai Péter kérdésünkre úgy tájékoztatott: a honvédségi katasztrófavédelmi rendszer elemeinek részeként a dandárnál is készenlétben állnak munkacsoportok, amelyeket megfelelő szintű döntés alapján megfelelő időn belül alkalmazni lehet. „A mostani áramkimaradás olyan erőket is igényelt, amelyek tervezetten nincsenek benne ebben a rendszerben" − tette hozzá.
16.12
Várpalota: első az egyenlők között
A rendkívüli hóhelyzetben a Magyar Honvédség alakulatai közül legelőször az MH Bakony Harckiképző Központ kapott feladatot. Mészáros József alezredes, az alakulat törzsfőnöke elmondta: összesen 30 katona és hét különböző technikai eszköz vett részt a segítségnyújtásban, amely sokszor nem várt feladatokat is hozott.
„Útközben is számtalan esetben segítettünk a bajbajutottaknak, akik kivétel nélkül örültek a segítségnek. Elakadt katonai gépjárműveket is kellett mentenünk, de az áramszolgáltató kocsiját is mi húztuk ki a hóból. Speciális feladatként már március 14-én este el kellett szállásolnunk és el kellett látnunk közel száz főt az átvonuló nőtlenszállón" – nyilatkozta a törzsfőnök.
Mészáros József alezredes összegzése alapján mind a személyzet, mind a technika maximálisan helytállt.
„Noha a technikai eszközök átlagos életkora harminc év, ennek ellenére egyetlen meghibásodás sem fordult elő. Minden gépjármű, amit útnak indítottunk, balesetmentesen megérkezett és feladatát százszázalékosan teljesítette" – mondta a törzsfőnök.
Hernyes Tamás százados, a hadműveleti főnökség beosztott tisztje, az alakulat operatív csoportjának tagja maga is aktívan kivette a részét a mentési munkálatokból. Mint mondta, az időjárási körülmények egészen katasztrofálisak voltak.
„Alig láttunk valamit az orkánerejű szél hófúvásai miatt. Ez a sötétben hatványozottan igaz volt. Mindenhol síkos, jeges utak, hatalmas hóbuckák és alig másfél méteres látótávolság. De tettük a dolgunkat, hiszen katonák vagyunk. Ilyenkor figyelemre, összpontosításra és a feladatra való százszázalékos koncentrálásra van szükség" – fogalmazott a százados.
16:31
A maximumot nyújtva segítettek
Március 14-én, csütörtökön este nyolc órakor indult el az első tehergépkocsi a székesfehérvári MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóaljtól, hogy segítséget nyújtson a rendkívüli, téli időjárás miatt fellépő vészhelyzetben. A négy katona másnap reggel nyolc óráig Székesfehérvár, Mór és Bodajk térségében az elakadt gépkocsikat mentette – mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére Kocsis Balázs százados, az alakulat kommunikációs tisztje.
A vegyivédelmi zászlóalj március 15-én több komoly feladatot is végrehajtott, 16-án és 17-én azonban már csak laktanyai készenlétben voltak, nem kaptak kirendelést – tudtuk meg a századostól.
Kocsis Balázs hozzátette: az alakulat katonái a maximumot nyújtva segítettek.
16:40
Veszprém: váratlan próbatétel
„Az MH 54. Veszprém Radarezred veszprémi és medinai helyőrségei összesen hat különféle gépjárművel és 66 katonával vettek részt a rendkívüli feladatok végrehajtásában.
Tizenöt különböző feladatot hajtottunk végre, alapvetően zökkenőmentesen. Az operatív csoport még mindig készenlétben van" – felelte kérdésünkre Péter Gergely főhadnagy, az alakulat kommunikációs tisztje.
Vörös Zoltán okleveles mérnök alezredes, a radarezred megbízott parancsnoka a honvedelem.hu érdeklődésére kifejtette: a március 15-ei ünnep időpontjában „nagy és váratlan próbatétel volt ez az ezred számára".
„Bebizonyosodott, hogy az ezred katasztrófavédelmi operatív csoportja és annak tervei jól működnek. Nehézséget jelentett ugyanakkor, hogy az útviszonyok miatt Veszprém megyében csak a veszprémi helyőrség állományát lehetett bevetni, de kiderült, hogy ez a végrehajtás minőségét nem befolyásolta. A lakosság elégedett volt a katonák hozzáállásával és hálás volt, hogy ilyen helyzetben számíthatott rájuk" – vélte a megbízott parancsnok.
17:04
Győr: maradéktalan feladat-végrehajtás
Az MH ÖHP Katasztrófavédelmi Operatív Csoport vezetőjének szóbeli parancsára a 2013. március 15. és március 17. közötti téli veszélyhelyzet-elhárítási feladatba az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred állományából a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszerbe (HKR) kijelölt Téli Veszélyhelyzet Felszámoló Munkacsoporton (TVFMCS) és a helyi feladatok irányítására kijelölt operatív csoporton kívül egy-egy PTSZ-M közepes lánctalpas úszó gépkocsiból, illetve HX MAN vontatóból álló munkacsoportot aktivizált, elsősorban hóeltakarítás, mentés-vontatás biztosítása céljából Győrben és környékén. Az ezred munkacsoportjait március 17-én délután négy órától vonták ki a katasztrófavédelmi rendszerből. A feladatokban 51 fő vett részt.
Sályi Gergő törzsőrmester, az alakulat protokollzászlósának tájékoztatása alapján az ezred védekezésbe bevont személyi állománya a feladat végrehajtása során magas szintű motiváltságról tett tanúbizonyságot, a feladatokat legjobb tudása szerint, egymást segítve, maradéktalanul végezte.
17:37
„Le a kalappal a srácok előtt!"
„Hatvannyolc katona vett részt az alakulattól a katasztrófavédelmi feladatokban, akik átlagosan napi tizennyolc órát dolgoztak" – összegezte röviden a honvedelem.hu számára Sándor Zsolt dandártábornok, az MH 25. Klapka György Lövészdandár parancsnoka a tatai katonák „hóhelyzetben" nyújtott teljesítményét.
A tábornok hozzátette: a március 14-én este érkezett riasztást követően három napon keresztül szinte folyamatosan dolgoztak a katonák, több tucatnyi feladatot hajtottak végre. A „számolatlan" személygépkocsin kívül összesen hetven tehergépjárművet, nyolc hókotrót és hómarót, valamint három tűzoltóautót szabadítottak ki a hó fogságából. Mindezek mellett a Tatán kialakított ideiglenes szállásra száz, a tatabányaira pedig 220 „fektetési anyagot", azaz matracot, lepedőt, párnát és takarót juttattak ki még péntek éjszaka a „klapkás" katonák. Szombaton délelőtt pedig háromszáz adagnyi forró teát osztottak ki a város szélén, az autópálya-lehajtó közelében található bevásárlóközpont parkolójában.
A tatai alakulat elsősorban nehéz technikai eszközökkel, hat darab T−72-es harckocsival, egy VT−72 típusú harckocsi-vontatóval, három darab Ural tehergépjárművel, négy darab Unimoggal, valamint egy huszonöt köbméteres üzemanyagtöltő gépkocsival vett részt a katasztrófavédelmi feladatokban. Utóbbi leginkább a „láncos technika" üzemanyaggal történő ellátását biztosította, hiszen a harckocsik a „hóhelyzet" ideje alatt végig a laktanyán kívül voltak, csak a kezelőszemélyzetüket váltották le – tudtuk meg a tábornoktól.
„Nagyon jó érzés volt segíteni, és kiválóan együtt tudtunk működni a rendvédelmi szervekkel. A katonák maximálisat nyújtva dolgoztak, mindenki tette a kötelességét. Le a kalappal a srácok előtt!" – fogalmazott Sándor Zsolt dandártábornok.
18:11
Pápa: pozitív visszajelzések
Az MH Pápa Bázisrepülőtér állományából összesen 26 katona és három technikai eszköz vett részt a segítségnyújtásban, amely főként személyszállítási feladatokból állt.
„Rettenetes időjárási körülmények között, a lakosság teljes megelégedésére tettük a dolgunkat. Az utólagos visszajelzések rendkívül pozitívak" – fogalmazott a honvedelem.hu kérdésére válaszolva Soproniné Szabó Éva zászlós, kommunikációs altiszt.
18:52
Szállítás és műszaki mentés
„A megyei védelmi bizottságok felkérése, valamint a Honvéd Vezérkar főnök azonnali hatályú feladatszabása alapján a székesfehérvári székhelyű MH 43. Nagysándor József Híradó- és Vezetéstámogató Ezred is részt vett a téli vészhelyzetből adódó katasztrófavédelmi feladatok ellátásában" – tájékoztatta honlapunkat Mátyás Andrea, az alakulat kommunikációs főelőadója.
Hozzátette: az ezredtől 37 katona és kilenc technikai eszköz vett részt a mentési munkálatokban. Elsősorban műszaki mentési és szállítási feladatokat láttak el, de közreműködtek például egy mentőautó és a benne lévő beteg fehérvári kórházba történő eljuttatásában, valamint egy aggregátor kiszállításában is. Az alakulat nőtlenszállóján pedig 21 fő elszállásolásáról is gondoskodtak.
„Kollégáink nemcsak katonaként, hanem civilként is nagyon sokat segítettek a civil lakosságnak" – mondta Mátyás Andrea.
Írták: Draveczki-Ury Ádám, Kálmánfi Gábor, Szűcs László
Fotó: Mészáros Mátyás, Molnár Zsolt százados, Facebook és MTI