Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Katonai helikopter zuhant le a kórház területén

Szöveg: Szűcs László |  2016. május 26. 7:12

Sikeresnek ítélte a tatabányai Szent Borbála Megyei Kórházban május 25-én lezajlott katasztrófa-felszámolási gyakorlatot dr. Kancz Csaba Komárom-Esztergom megyei kormánymegbízott, a megyei védelmi bizottság elnöke. Mint mondta: a polgári−katonai−rendvédelmi együttműködés megfelelően működött a Fúzió 2016 elnevezésű gyakorlat során.

1596014131

Számos tűzoltó-, mentő- és rendőrautó, valamint honvédségi tehergépjármű érkezett szerda délelőtt a tatabányai Szent Borbála Megyei Kórházba, ahol egy súlyos katasztrófahelyzetet kellett felszámolniuk a szakembereknek. Szerencsére nem a valóságban történt több halálos áldozattal járó szerencsétlenség, hanem a Komárom-Esztergom megyei védelmi igazgatási komplex gyakorlat részeként. Annak is a harmadik fázisaként, mivel a szerdai események előzménye egy néhány héttel korábban végrehajtott riasztási-értesítési, majd egy törzsvezetési gyakorlat volt.

1596014131

„A Fúzió 2016 elnevezésű gyakorlat forgatókönyve szerint a kórház területén leszállásra készülő katonai helikopter landolás közben lezuhant és kigyulladt. A baleset során az intézmény egyik épülete is megsérült, így onnan a betegeket ki kellett menteni" – mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére Bakos Sándor alezredes, a Komárom-Esztergom Megyei Védelmi Bizottság titkára. Hozzátette: a gyakorlatba a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság, a megyei rendőr-főkapitányság, az Országos Mentőszolgálat, a tatai MH 25. Klapka György Lövészdandár, valamint a Turul Mentőcsoport kijelölt erőit vonták be. Emellett a  Vöröskereszt megyei szervezete önkéntes diákok toborzásával járult hozzá a gyakorlathoz. A 88 közösségi szolgálatos iskolának jutott a balesetben megsérültek szerepe.

A tatai alakulat 2. lövészzászlóaljától egy szakasznyi erő érkezett a megyeszékhelyen található kórházba. Farkas Gábor alezredes, a zászlóalj parancsnoka hangsúlyozta: az alegységnél alapkiképzésen részt vevő katonák ezen a héten amúgy is az úgynevezett „nem háborús műveletek" elnevezésű foglalkozásokon vesznek részt, így a katasztrófa-felszámolási gyakorlat részeként ezen a napon nem laktanyai, hanem a valósághoz legjobban hasonlító körülmények között kellett végrehajtaniuk mindazt, ami egy hasonló esetben amúgy is a feladatuk lenne. Azaz ellenőrző-áteresztő pontokat működtettek a kórház bejáratainál, közreműködtek az objektumvédelemben, és a rendőrökkel közösen járőrözési feladatot láttak el.

1596014131

A gyakorlatot követő sajtótájékoztatón dr. Kancz Csaba kormánymegbízott elmondta: a Fúzió 2016 során egy olyan helyzetet szimuláltak, „ami napjainkban bármikor megtörténhet". A kórházban bekövetkezett vészhelyzet kapcsán sebesülteket kellett ellátni, s mivel az intézmény áramellátása sem volt biztosított, a megrongálódott épületből a betegeket is ki kellett menteniük a gyakorlat résztvevőinek. „Az együttműködő szervezetek példásan végezték munkájukat, a gyakorlat sikeres volt" – emelte ki a megyei védelmi bizottság elnöke.

A honvedelem.hu kérdésére válaszolva Németi László tűzoltó ezredes, a Komárom-Esztergom Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója hangsúlyozta: évente rendeznek hasonló, a társszerveket is érintő, nagyszabású gyakorlatot. Az ideinek az együttműködés javítása volt a célja. Hozzátette: a gyakorlat értékelésére természetesen még várni kell, az azonban már most látható, hogy „mindenki fegyelmezetten és gyakorlottan hajtotta végre saját feladatait."

1596014131

Fotó: a szerző felvételei