Készen áll a váltás
Szöveg: Kálmánfi Gábor | 2014. május 29. 18:22Körülbelül két évvel ezelőtt, Koszovóban, Kraj Vitakut térségében az albánok az előzetes terveknél és engedélyeknél nagyobb szabású építkezésekbe kezdtek, amely komoly – majdnem fegyveres összetűzésbe torkolló − tiltakozást váltott ki a szerb lakosság körében. A konfliktust és annak megfelelő kezelését május 29-én, csütörtökön újra felelevenítették az újdörögdi romvárosban.
Galéria
A zárógyakorlat mozzanatát megtekintő dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök felhívta a figyelmet arra: ezek az etnikai zavargások akár a legkisebb dolgokból is kirobbanhatnak.
„Katonáinkat mindig alapos válogatás után készítjük fel, a helyi sajátosságok alapján, a legfrissebb tapasztalatok feldolgozásával és beépítésével" – fogalmazott a vezérezredes.
A váltás parancsnoka, Szentes Gábor alezredes (egyben a tatai dandár 25/36. páncéltörő rakétaosztályának parancsnoka) újságíróknak elmondta: a zárógyakorlat előtt a négy hónapos felkészítést − az elméleti-gyakorlati alapvizsgát, valamint a speciális egyéni felkészítést követően − az alegységek lőkiképzése és békefenntartó-kiképzése zárta.
„Természetesen a nyelvi képzés sem maradhat el. A jelentések alapján a Koszovóba készülő állomány hetven százaléka beszél angolul" – tette hozzá a vezérkari főnök.
A honvedelem.hu kérdésére válaszolva dr. Benkő Tibor vezérezredes pozitívan értékelte a tömegkezelésre, illetve a sebesültek harctéri ellátására alapuló mozzanatot és kijelentette: a katonák és parancsnokaik határozottak, magabiztosak és elhivatottak.
„A békefenntartói feladat folyamatosan változik – és ebben sok tényező szerepet játszik. Akadnak békésebb időszakok és vannak nehezebben kezelhető periódusok. Összességében a Balkánon most még mindig bizonytalan a helyzet. Emlékezzünk csak a tél végén−kora tavasszal Bosznia-Hercegovinában történtekre, ahol most választások is lesznek. Erre nekünk nagyon oda kell figyelnünk" – nyilatkozta a Honvéd Vezérkar főnök.
A Magyar Honvédség a kezdetektől, azaz 1999-től vesz részt a Koszovó területén felállított, NATO-parancsnokság alatt működő békefenntartó misszióban, amelynek rendeltetése a koszovói albánok és koszovói szerbek közötti ellenségeskedés kiújulásának megakadályozása, a tűzszüneti megállapodás betartatása, a szerb enklávék védelme, valamint a koszovói biztonsági szektor kialakításának támogatása.
A Magyar Honvédség közel 200 katonája hat hónapos váltásokban teljesít szolgálatot a nyugat-balkáni országban. A magyar katonai szerepvállalás fő elemei: manőverszázad, a KFOR-parancsnokságon dolgozó törzstisztek és különböző egyéni beosztások. A magyar manőverszázad a portugál vezetésű Harcászati Tartalék Zászlóaljban tevékenykedik, a KFOR parancsnokának közvetlen alárendeltségében.
Fotók: a szerző felvételei