Két évtizedes együttműködés
Szöveg: Búz Csaba főhadnagy, Galambos Sándor | 2018. november 22. 17:59Megalakulásának 20. évfordulója alkalmából, ünnepélyes keretek közt vette át egy évre szóló megbízatását, a Magyar–Román Közös Békefenntartó Zászlóalj parancsnoki beosztását Vadász Péter alezredes Mihai Ionita alezredestől november 22-én, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi laktanyájában.
Galéria
Az ünnepélyes zászlóalj sorakozón a közös munka eredményeit Korom Ferenc altábornagy összegezte. A Honvéd Vezérkar főnök beszédében kiemelte: húsz évvel ezelőtt fontos döntés volt – okulva az akkor még karnyújtásnyi közelségben lévő délszláv válságból – a katonai kapcsolatok elmélyítése érdekében megalakítani a Magyar-Román Közös Békefenntartó Zászlóaljat.
A zászlóalj történetét dokumentáló könyv, a parancsnoki beosztás jelképének ünnepélyes átadás-átvételén részt vett dr. Ruszin Romulusz dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka, valamint meghívták a jubileumi zászlóalj-sorakozóra a közös alegység korábbi magyar parancsnokait is.
A Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya a nemzetközi békefenntartó és humanitárius tevékenység támogatása céljából 1998. március 20-án, Budapesten megállapodott, egy magas fokú készenlétben álló és magas szinten operatív, közös békefenntartó zászlóalj létrehozásáról.
A Magyar–Román Közös Békefenntartó Zászlóalj vezetése és irányítása NATO-elvek szerint történik, a két nemzet a vezető beosztásokat évi váltással látja el. Jelenleg a Közös Békefenntartó Zászlóalj magyar modulját az MH 5. Bocskai István Lövészdandár, 3. Bercsényi Miklós Lövészzászlóalj, a román modult az Aradi 191. Gépesített Lövészzászlóalj biztosítja.
A közös zászlóalj létszáma mindkét fél részéről maximum 500-500 fő, az alegység a két hozzájáruló ország nemzeti területén állomásozik, megtartva nemzeti szervezeteit. Mindkét fél a feladatait saját szervezetszerű, rendszeresített fegyverzetével, felszerelésével és technikai eszközeivel látja el. A munka- és műveleti nyelv az angol, és minden műveleti dokumentumot ezen a nyelven adnak ki.
– Hatékony és hiteles katonai erő felmutatásával a műveleti színtéren történő potenciális ellenségeskedés megakadályozása.
– Békefenntartó feladatokban, válságkezelési műveletekben harci erőként való fellépés.
– Béketámogató műveletek végrehajtása, humanitárius, valamint kutató-mentő feladatok ellátása.
– Válságterületekre, illetve válságkezelési műveletre irányuló bevetés és annak tervezése.
– Közös kiképzési műveletek tervezése és levezetése.
Fotó: Galambos Sándor