Kettő az egyben

Szöveg: Galambos Sándor |  2014. május 12. 11:42

Megtartotta idei második lőgyakorlatát május 6-án, 7-én és 8-án az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis. A kecskeméti katonák a kötelezően előírt feladatok végrehajtása mellett most a lövészettel párhuzamosan rendezett bázisszintű lőbajnokságra is benevezhettek.

1596732371

Az eső május 7-én nem esett, az erős szél azonban nagyon megnehezítette a katonák dolgát

Három napra „kibérelték" a tatárszentgyörgyi lőteret a kecskeméti katonák. Végrehajtották az 1-es számú pisztoly-, illetve gépkarabély-lövészetet és a békeműveleti lőgyakorlatot. Nagy Viktor őrnagy, az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis kiképzési főnökhelyettese a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondta: az éves kiképzési terv alapján negyedévente vannak ilyen gyakorlataik, amelyek közül kettőn minden katonának részt kell vennie. Ezúttal az MH Légijármű Javítóüzem, az MH Légi Vezetési és Irányítási Központ kiképző tartalék irányítóközpont és az MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred alföldi híradó és informatikai központ állománya is élt a felkínált lehetőséggel: ők is csatlakoztak a bázis által szervezett lőgyakorlathoz.

A lövészettel párhuzamosan zajlott a bázis lőbajnoksága, amelynek lebonyolításáért Nagy Mátyás őrnagy felelt. Itt a versenyzők körkörös célokra lőttek. Gépkarabéllyal a 100 méterre kihelyezett célra 30 másodperc alatt, a 200 méterre lévőre pedig két perc alatt kellett 10-10 lövést leadniuk. A pisztolylövészet résztvevői 25 méterre felállított céltáblákra tüzeltek. Az első, úgynevezett lassú feladatnál önálló tárcserével két perc alatt tíz lövést kellett leadniuk, a gyorsnál pedig 2×30 másodperc alatt ötöt-ötöt.

1596732371

A találatok értékelését a Nagy Mátyás őrnagy vezette csoport végezte

A verseny leglátványosabb része a párbajlövészet volt. Ilyen küzdelmet csak a Magyar Honvédség rendez. A lövészet két, egymással párhuzamos pályán zajlik, a versenyzők előtt lévő célok pedig az ellenfél egy-egy katonáját jelképezik. A pisztolyos alak 50, a két mellalak 200, a géppuskás pedig 250 méterre áll. A négyfős csapatok egyik tagjának pisztollyal, a másik háromnak gépkarabéllyal kell végrehajtania a feladatot. A célok leküzdésére 2 perc 30 másodperc áll rendelkezésre − amennyiben ennyi idő alatt nem „győzik le egymást", az kettős verségnek számít.

A küzdelem fekvő testhelyzetből indul, a tűzszakaszig a versenyzőknek ötven métert kell futniuk − a fegyvereiket csak ott tárazhatják be. Találatkor annak a katonának, akit az ellenfél csapatából a leküzdött cél jelképez, le kell tennie a fegyverét és a lővonaltól hátra kell kúsznia. Azonban a megmaradt lőszerét a társa felhasználhatja. Egy-egy sikeres lövés után a csapattagok egymás céljaira is tüzelhetnek, két megkötés azonban van: a tüzelőállások váltása csak kúszva történhet, és gépkarabéllyal tilos az 50 méterre lévő pisztolyos célra lőni.

1596732371

A párbajpályát először a „profik" lőtték be

A bozóttüzek elkerülése érdekében nyomjelző lövedékeket a lövészet, illetve a bázis lőbajnokságának résztvevői nem használhattak, és a védett növényeket, állatokat is óvniuk kellett. Az MH Bakony Harckiképző Központ táborfalvai bázisához tartozó tatárszentgyörgyi lőtér területének jelentős hányada ugyanis a NATURA 2000 ökológiai hálózat részét alkotja.

Fotók: a szerző felvételei