Kilencvenhat éve…
Szöveg: Szűcs László | 2014. november 14. 14:27Kilencvenhat esztendővel ezelőtt, 1918. november 16-án kezdte meg működését Budapesten a Hadtörténeti Múzeum. Az intézmény születésnapja alkalmából november 14-én, pénteken megemlékezést és koszorúzást tartottak a budai várban.
Galéria
A hagyományoknak megfelelően az alapítók emléktáblájának megkoszorúzásával kezdődött a születésnapi ünnepség a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban, pénteken délelőtt. Dr. Kovács Vilmos, az intézmény parancsnoka, Bán Attila őrnagy, a Hadtörténeti Múzeum igazgatóhelyettese, illetve dr. Bonhardt Attila ezredes, a Hadtörténeti Levéltár és Irattár igazgatója elhelyezte a megemlékezés virágait a múzeum emléktáblájánál, az alapító vitéz Aggházy Kamil m. kir. ezredes márványtáblájánál, valamint a Hadtörténeti Levéltár és az intézmény akadémikusainak emléktábláinál.
Ünnepi beszédében dr. Lázár Balázs történész kiemelte, hogy „Európában, de talán az egész világon példátlan ez az intézményi egység, amely egy tető alatt fogja össze a hadtörténettel foglalkozó szakembereket." Hozzátette: a közgyűjtemények az idő múlásával csak erősebbek és tekintélyesebbek lesznek. „A műtárgyainkat, értékes dokumentumainkat esetleg el is veszthetjük a háborúk pusztításai nyomán, a falak között felhalmozódott generációról generációra átadott tudást semmi sem veheti el tőlünk" – fogalmazott.
A megemlékezéseket követő ünnepi állománygyűlésen – amelyen többek között részt vettek az alapító vitéz Aggházy Kamil leszármazottjai – Kovács Vilmos ezredes úgy fogalmazott, hogy az elmúlt időszakban sok minden történt a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeummal. Ezek közül is ki kell emelni a pákozdi emlékhely felújítását és megnyitását, „amely az intézmény első klasszikus filiáléja és amivel nagyon meg vannak elégedve a látogatók." A HM HIM parancsnoka ugyancsak kiemelte a Lajta monitor Múzeumhajóval kapcsolatos munkálatokat, annak felújítását. Hangsúlyozta, a hajó tavasszal visszakerül a Parlament előtti Duna szakaszra, ahol bárki megtekintheti.
Az ünnepi állománygyűlésen dr. Szoleczki Emese, a HM HIM főtanácsosa előadásában vitéz Aggházy Kamil 1914-es szerb hadjáratban való részvételéről beszélt, majd Kovács Vilmos ezredes elismeréseket és kitüntetéseket adott át.
Fotó: Szikits Péter