Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kiváló kétoldalú kapcsolatok és jelentős előrelépés

Szöveg: Draveczki Ádám |  2007. október 8. 10:16

Hivatalos olaszországi látogatáson vett részt október 3. és 5. között Dr. Szekeres Imre. A Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere kétoldalú megbeszéléseket folytatott olasz kollégájával, Arturo Parisivel, illetve látogatást tett Nápolyban, a NATO Összhaderőnemi Parancsnokságán.

A magyar delegáció tagjai a honvédelmi miniszter mellett Bali József, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikai helyettes államtitkára, Mikita János altábornagy, a Honvéd Vezérkar vezérkari főnök-helyettese, Bocskai István, a tárca Kommunikációs és Toborzó Főosztályának vezetője, a minisztérium szóvivője, Szép László ezredes, a HM Haderőtervezési Főosztályának osztályvezetője, volt római vezérkari összekötő tiszt, Rétfalvi Attila, a Miniszteri Kabinet protokollfőnöke és Tárnok István őrnagy, a HM Nemzetközi Együttműködési Főosztályának országreferense voltak. A küldöttséghez az olasz fővárosban csatlakozott Kovács István, a Magyar Köztársaság Rómába akkreditált rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, illetve Tóth János alezredes, hazánk római véderő-, katonai és légügyi attaséja.

Új kihívások

1595870926
Szekeres Imre és a delegáció legelső útja a magyar légierő AN-26-os gépének földet érését követően a római törvényhozás épületébe vezetett, ahol Roberta Pinotti asszony, az olasz törvényhozás védelmi bizottságának elnöke fogadta a küldöttséget. A tárgyaláson a két ország katonai együttműködésének kérdései mellett a legaktuálisabb biztonság- és védelempolitikai kihívásokról esett szó. Szekeres Imre tárgyalópartnere fokozott érdeklődése mellett számolt be a magyarországi haderőreform állásáról. Hangsúlyozta, hogy hazánk egy 17 éves, nehézségekkel teli szakasz végére tesz pontot annak idei lezárásával. “Magyarország a Varsói Szerződés egykori tagjából korszerű önkéntes haderővel rendelkező országgá vált", fogalmazott a miniszter. Roberta Pinotti biztosította partnerét arról, hogy Róma nagy érdeklődéssel figyelte a magyar reformokat, hiszen 2001-től kezdődően Olaszország is alapvető változtatásokat eszközölt a szóban forgó területen. “Az új típusú kihívások új típusú hadseregek felállítását teszik szükségessé", mondta.

Az aktuális biztonság- és védelempolitikai problémákat elemezve Szekeres Imre a két országot legérzékenyebben és legközvetlenebbül érintő válsággócra tért ki különös hangsúllyal, és leszögezte: mindenképpen szükséges a koszovói helyzet átfogó elemzésére, hiszen semmi garancia nincs arra, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában folytatott tárgyalások a kitűzött december 10-ei határidőig meghozzák a kívánt eredményeket, és megnyugtató kompromisszummal zárulnak. “Erre az eshetőségre alaposan fel kell készülni és ki kell dolgozni a megfelelő válaszokat, hiszen mind Magyarországnak, mind Olaszországnak elemi érdeke a Balkán stabilitása", fogalmazott a honvédelmi miniszter. Szekeres Imre felhívta a figyelmet, hogy az egyoldalú lépések – akár albán, akár szerb részről – beláthatatlan következményekhez vezetnek. Roberta Pinotti osztotta a honvédelmi miniszter véleményét.
A felek egyetértettek abban, hogy a két ország honvédelmi kapcsolatai kiválóak, és a hosszabb távú együttműködés szorosabbra fűzését szorgalmazták. Szekeres Imre javaslatot tett egy közös olasz-magyar dandár felállítására a NATO részére.

Finom részletek

A vizit második napját a római NATO Védelmi Akadémián kezdte meg a delegáció, ahol Szekeres Imre az intézet parancsnokával, Marc Vankiersbilck tábornokkal folytatott munkareggelit követően előadást tartott az Akadémia szenior kurzusán részt vevő magasrangú katonatiszteknek és biztonságpolitikai szakértőknek – a NATO honvédelmi tárcavezetői közül elsőként. Előadásában a miniszter részletesen ismertette a magyarországi haderőreform eddigi menetét, beleértve ebbe az utóbbi egy évben végrehajtott racionalizálási intézkedéseket is. A mintegy félórás prezentációt követően a jelenlévőkkel folytatott kötetlen beszélgetés során emellett szó esett olyan aktuális biztonságpolitikai kérdésekről és kihivásokról is, mint az iráni atomprogram vagy az Oroszország és a NATO tagállamai között fennálló nézetkülönbségek. “Oroszország és a NATO stratégiai célkitűzései alapvetően közösek, a finom részleteket kell összehangolni", mutatott rá Szekeres Imre.

1595870927
A honvédelmi minisztert ezt követően a Felsőfokú Védelmi Tanulmányok Központjában ünnepélyes keretek között fogadta olasz kollégája, Arturo Parisi. Szekeres Imre először négyszemközt folytatott eszmecserét Olaszország védelmi miniszterével, majd a tárgyalások plenáris formában folytatódtak. A megbeszélés legfőbb témája a két ország honvédelmi és biztonságpolitikai együttműködése, illetve a nemzetközi válságkezelő műveletekben való szerepvállalás volt. Akárcsak előző nap Roberta Pinotti, úgy Arturo Parisi is osztotta Szekeres Imre Koszovóval kapcsolatos álláspontját. “Szerbiával mindenképpen éreztetni kell, hogy számára is adott az euroatlanti integráció lehetősége, mivel csak ez vezethet hosszútávú és stabil megoldáshoz a térség problémáit illetően", vélekedett a magyar honvédelmi miniszter. Szekeres Imre emellett szólt hazánk azon felajánlásáról is, melynek keretében Magyarország 2008-ban a KFOR erőin belül önálló zászlóaljat alakitana ki, melynek egyben vezetését is ellátná. Jelenleg egy századnyi katonával járulunk hozzá a NATO koszovói békefenntartó műveleteihez, így ez komoly előrelépést jelentene.

A miniszter részvétét fejezte ki olasz kollégájának az Afganisztánban a látogatás reggelén elhunyt olasz katona halála miatt, és szorgalmazta, hogy közösen lépjenek fel a szövetségesek afganisztáni jelenlétének hatékonyabbá tételéért a NATO október 26-án esedékes narviki védelmi miniszteri találkozóján.
Arturo Parisi érdeklődésére a miniszter beszámolt a hazai haderőreform aktuális fejleményeiről, és a Magyar Honvédség műveleteinek magas társadalmi támogatottságáról is beszélt. Szekeres Imre ismertette azon friss minisztériumi felmérés eredményét, mely szerint a magyar lakosság 68 százaléka támogatja hazánk részvételét az afganisztáni békefenntartó műveletekben. A honvédelmi miniszter az Arturo Parisivel közös diszebédet követően a római Összhaderőnemi Műveleti Parancsnokságon (COI) tett látogatást, ahol az Operativ Irányitó Központ működésével ismerkedett meg.

Rugalmasodó álláspontok

Vizitjének utolsó, pénteki napján Szekeres Imre a NATO nápolyi Összhaderőnemi Parancsnokságán tett látogatást, honvédelmi miniszterként első ízben. A magyar delegációt itt is ünnepélyes keretek között fogadták. A miniszter ezt követően az észak-atlanti szervezet illetékes parancsnokával, Harry G. Ulrich admirálissal folytatott megbeszéléseket először négyszemközt, majd a magyar delegáció többi tagjával együtt. Ulrich admirális részletesen megismertette Szekeres

1595870927
Imrét a NATO nápolyi központjának működésével, de természetesen az aktuális kihívások is szóba kerültek, különös tekintettel a katonai szövetség – és azon belül Magyarország – balkáni jelenlétére.

Akárcsak olaszországi tárgyalópartnereiét, Szekeres Imre az admirális figyelmét is nyomatékosan felhívta arra, hogy nem szabad tétlenül várni a december 10-ei ENSZ BT-döntést Koszovó státuszáról, hanem fel kell készülni egy esetleges kudarcra is. Jelentős eredménynek számít, hogy az amerikai álláspont a megbeszélés tapasztalatai szerint rugalmasabbá vált, és az admirális egyetértett Szekeres Imrével a kérdésben.
Harry G. Ulrich többször is megköszönte a nápolyi bázison szolgálatot teljesítő magyar katonák magas színvonalú munkáját, akiknél – a tiszteletére adott díszebédet követően – a honvédelmi miniszter olaszországi látogatásának utolsó állomásaként látogatást is tett. Mikita János altábornaggyal közösen részletesen tájékoztatta az egység tagjait a haderőreform állásáról, illetve ennek a Nápolyban szolgálatot teljesítőket közvetlenül is érintő részeiről. A miniszter köszönetet mondott a katonáknak példás szolgálatukért, és egyben Ulrich admirális méltató szavait is tolmácsolta feléjük.

„Az olasz-magyar katonai kapcsolatok történelmi viszonylatban is kiemelkedően jónak mondhatók. Ritkán van példa arra, hogy két ország ennyire jól és zökkenőmentesen tudjon együttműködni egy adott területen. Ezen túlmenően a látogatás legjelentősebb eredményének mindenképpen azt tartom, hogy Koszovó kérdésében sikerült közelebb hozni az amerikai elképzeléseket a miénkhez", összegezte kérdésünkre a háromnapos olasz vizit tapasztalatait Szekeres Imre.