Kiváló kétoldalú kapcsolatok és jelentős előrelépés
Szöveg: Draveczki Ádám | 2007. október 8. 10:16Hivatalos olaszországi látogatáson vett részt október 3. és 5. között Dr. Szekeres Imre. A Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere kétoldalú megbeszéléseket folytatott olasz kollégájával, Arturo Parisivel, illetve látogatást tett Nápolyban, a NATO Összhaderőnemi Parancsnokságán.
Galéria
A magyar delegáció tagjai a honvédelmi miniszter mellett Bali József, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikai helyettes államtitkára, Mikita János altábornagy, a Honvéd Vezérkar vezérkari főnök-helyettese, Bocskai István, a tárca Kommunikációs és Toborzó Főosztályának vezetője, a minisztérium szóvivője, Szép László ezredes, a HM Haderőtervezési Főosztályának osztályvezetője, volt római vezérkari összekötő tiszt, Rétfalvi Attila, a Miniszteri Kabinet protokollfőnöke és Tárnok István őrnagy, a HM Nemzetközi Együttműködési Főosztályának országreferense voltak. A küldöttséghez az olasz fővárosban csatlakozott Kovács István, a Magyar Köztársaság Rómába akkreditált rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, illetve Tóth János alezredes, hazánk római véderő-, katonai és légügyi attaséja.
Új kihívások
Az aktuális biztonság- és védelempolitikai problémákat elemezve Szekeres Imre a két országot legérzékenyebben és legközvetlenebbül érintő válsággócra tért ki különös hangsúllyal, és leszögezte: mindenképpen szükséges a koszovói helyzet átfogó elemzésére, hiszen semmi garancia nincs arra, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában folytatott tárgyalások a kitűzött december 10-ei határidőig meghozzák a kívánt eredményeket, és megnyugtató kompromisszummal zárulnak. “Erre az eshetőségre alaposan fel kell készülni és ki kell dolgozni a megfelelő válaszokat, hiszen mind Magyarországnak, mind Olaszországnak elemi érdeke a Balkán stabilitása", fogalmazott a honvédelmi miniszter. Szekeres Imre felhívta a figyelmet, hogy az egyoldalú lépések – akár albán, akár szerb részről – beláthatatlan következményekhez vezetnek. Roberta Pinotti osztotta a honvédelmi miniszter véleményét.
A felek egyetértettek abban, hogy a két ország honvédelmi kapcsolatai kiválóak, és a hosszabb távú együttműködés szorosabbra fűzését szorgalmazták. Szekeres Imre javaslatot tett egy közös olasz-magyar dandár felállítására a NATO részére.
Finom részletek
A vizit második napját a római NATO Védelmi Akadémián kezdte meg a delegáció, ahol Szekeres Imre az intézet parancsnokával, Marc Vankiersbilck tábornokkal folytatott munkareggelit követően előadást tartott az Akadémia szenior kurzusán részt vevő magasrangú katonatiszteknek és biztonságpolitikai szakértőknek – a NATO honvédelmi tárcavezetői közül elsőként. Előadásában a miniszter részletesen ismertette a magyarországi haderőreform eddigi menetét, beleértve ebbe az utóbbi egy évben végrehajtott racionalizálási intézkedéseket is. A mintegy félórás prezentációt követően a jelenlévőkkel folytatott kötetlen beszélgetés során emellett szó esett olyan aktuális biztonságpolitikai kérdésekről és kihivásokról is, mint az iráni atomprogram vagy az Oroszország és a NATO tagállamai között fennálló nézetkülönbségek. “Oroszország és a NATO stratégiai célkitűzései alapvetően közösek, a finom részleteket kell összehangolni", mutatott rá Szekeres Imre.
A miniszter részvétét fejezte ki olasz kollégájának az Afganisztánban a látogatás reggelén elhunyt olasz katona halála miatt, és szorgalmazta, hogy közösen lépjenek fel a szövetségesek afganisztáni jelenlétének hatékonyabbá tételéért a NATO október 26-án esedékes narviki védelmi miniszteri találkozóján.
Arturo Parisi érdeklődésére a miniszter beszámolt a hazai haderőreform aktuális fejleményeiről, és a Magyar Honvédség műveleteinek magas társadalmi támogatottságáról is beszélt. Szekeres Imre ismertette azon friss minisztériumi felmérés eredményét, mely szerint a magyar lakosság 68 százaléka támogatja hazánk részvételét az afganisztáni békefenntartó műveletekben. A honvédelmi miniszter az Arturo Parisivel közös diszebédet követően a római Összhaderőnemi Műveleti Parancsnokságon (COI) tett látogatást, ahol az Operativ Irányitó Központ működésével ismerkedett meg.
Rugalmasodó álláspontok
Vizitjének utolsó, pénteki napján Szekeres Imre a NATO nápolyi Összhaderőnemi Parancsnokságán tett látogatást, honvédelmi miniszterként első ízben. A magyar delegációt itt is ünnepélyes keretek között fogadták. A miniszter ezt követően az észak-atlanti szervezet illetékes parancsnokával, Harry G. Ulrich admirálissal folytatott megbeszéléseket először négyszemközt, majd a magyar delegáció többi tagjával együtt. Ulrich admirális részletesen megismertette Szekeres
Akárcsak olaszországi tárgyalópartnereiét, Szekeres Imre az admirális figyelmét is nyomatékosan felhívta arra, hogy nem szabad tétlenül várni a december 10-ei ENSZ BT-döntést Koszovó státuszáról, hanem fel kell készülni egy esetleges kudarcra is. Jelentős eredménynek számít, hogy az amerikai álláspont a megbeszélés tapasztalatai szerint rugalmasabbá vált, és az admirális egyetértett Szekeres Imrével a kérdésben.
Harry G. Ulrich többször is megköszönte a nápolyi bázison szolgálatot teljesítő magyar katonák magas színvonalú munkáját, akiknél – a tiszteletére adott díszebédet követően – a honvédelmi miniszter olaszországi látogatásának utolsó állomásaként látogatást is tett. Mikita János altábornaggyal közösen részletesen tájékoztatta az egység tagjait a haderőreform állásáról, illetve ennek a Nápolyban szolgálatot teljesítőket közvetlenül is érintő részeiről. A miniszter köszönetet mondott a katonáknak példás szolgálatukért, és egyben Ulrich admirális méltató szavait is tolmácsolta feléjük.
„Az olasz-magyar katonai kapcsolatok történelmi viszonylatban is kiemelkedően jónak mondhatók. Ritkán van példa arra, hogy két ország ennyire jól és zökkenőmentesen tudjon együttműködni egy adott területen. Ezen túlmenően a látogatás legjelentősebb eredményének mindenképpen azt tartom, hogy Koszovó kérdésében sikerült közelebb hozni az amerikai elképzeléseket a miénkhez", összegezte kérdésünkre a háromnapos olasz vizit tapasztalatait Szekeres Imre.