Másodszor szervezett külföldieknek biológiai mintavevő és laboratóriumi tanfolyamot a Mobil Biológiai Laboratórium
Szöveg: Balázs-Nagy Ágnes őrnagy | 2018. november 5. 17:55A tavalyi első alkalom után ismét nagy érdeklődés övezte az MH Egészségügyi Központ Mobil Biológiai Laboratórium (MBL) által idén októberben szervezett nemzetközi „AEP-66 BIO” biológiai mintavételező és laboratóriumi elemző tanfolyamot. A két hetes képzés a tavalyihoz hasonlóan az MH Görgei Artúr Vegyivédelmi Információs Központ állományának, valamint a Terrorelhárítási Központ szakembereinek bevonásával került megrendezésre.
A tanfolyamon résztvevő lengyel, lett, belga, spanyol és dán katonák előadások és gyakorlati foglalkozások segítségével megismerhették a katonai biológiai mintavételi eljárásokat, a speciális egyéni védőeszközök és mintavevő felszerelés használatát, a kórokozók terepi laboratóriumi kimutatási módszereit.
A résztvevők konkrét mintavételezési és laboratóriumi feladatokat kaptak olyan szituációkat szimulálva, amelyek napjainkban bármikor előfordulhatnak. Az élő, fertőző kórokozókat tartalmazó minták feldolgozása és analízise a magyar laboratóriumban használt módszerekkel és reagensekkel zajlott, a Magyar Honvédség legmodernebb technikával felszerelt laboratórium konténereiben. A résztvevő szakemberek a gyakorlati foglalkozások során megosztották egymással saját szakmai tapasztalataikat és az általuk használt módszereket és eljárásokat, így a képzés alkalmat teremtett a fertőző mintákkal kapcsolatos minta átadási-, átvételi-, feldolgozási folyamatok és a laboratóriumi metodikák, műveletek egységesítésére, mely hatékony munkát eredményez egy esetleges közös nemzetközi feladat végrehajtás esetén.
A résztvevő nemzetek katonai szakértői kiemelték, hogy a biovédelem területén hasonlóan komplex képzéssel még nem találkoztak, mely egy adott laboratóriumi alegység riasztásától a minta eredmény és helyzetértékelés kiadásáig minden területet érint. A résztvevők hangsúlyozták mind a biológiai mintavételezés, mind a laboratóriumi folyamatok rendkívül magas szintű, szakavatott oktatását, bemutatását és végrehajtásának lebonyolítását. Emellett rámutattak, hogy hasonló laboratóriumi szemléletű „Bio Live Agent Training" nincs a NATO képzési palettáján, ahol a résztvevőknek módja nyílik élő, különösen fertőző kórokozókat tartalmazó mintákkal dolgozni olyan szituációkban, amelyek a valóságban is megtörténhetnek.
Fotó: Lőrincz András hadnagy