Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Megindult a Szőke Lavina

Szöveg: Galambos Sándor |  2011. szeptember 19. 17:51

Többnemzeti (magyar-román-szlovák-ukrán), számítógéppel támogatott parancsnoki és törzsvezetési gyakorlaton vesznek részt szeptember 18-a és 22-e közt a Magyar Honvédség és a partner nemzetek kijelölt erői. A „TISZA” Többnemzeti Műszaki Zászlóalj, BLOND AVALANCHE 2011 (Szőke Lavina 2011) elnevezésű gyakorlat ünnepélyes megnyitóját szeptember 19-én, hétfőn tartották Hódmezővásárhelyen.

1595924747
Katasztrófahelyzet következményeinek felszámolására készülnek a „TISZA" Többnemzeti Műszaki Zászlóalj katonái. A gyakorlat Hódmezővásárhely és Szentes helyőrségekben zajlik, a feltételezett helyzetben egy árvíz által elöntött területről kell kimenekíteni a polgári lakosságot, menteni a technikai eszközöket és az ingóságokat.

Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár Művelettámogató Műszaki Zászlóaljának és Harctámogató Műszaki Századának részt vevő állománya a szlovák, a román és az ukrán haderő kijelölt erőivel közösen hajtja végre a feladatot, együttműködve az MH Összhaderőnemi Parancsnokság, az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a területileg illetékes vízügyi igazgatóság szakembereivel.

A magyar modul felkészülése az elmúlt héten kezdődött, a többi nemzet katonái vasárnap érkeztek Hódmezővásárhelyre, a gyakorlat ünnepélyes megnyitóját szeptember 19-én tartották.

1595924748
Dr. Böröndi Gábor dandártábornok, a MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka a részt vevő katonák köszöntése után elmondta: 2007 után ismét a Magyar Honvédség, ezen belül az 5. lövészdandár kapott lehetőséget műszaki felkészültségének a bemutatására. A „Tisza" Többnemzeti Műszaki Zászlóalj alaprendeltetése felkészülni a katasztrófahelyzetekre, kiemelt figyelemmel a Tisza folyón várható árvizek következményeinek az elhárítására. Ez a gyakorlat annyiban egyedülálló a zászlóalj eddigi történetében, hogy most először mutatják be teljes dinamikájában a mentés folyamatát – úgy, ahogy az a valóságban is történik. Ezzel is bizonyítva, hogy az árvízi védekezésben a Magyar Honvédség egy szervezett erőt jelent, amely képes a kitelepítések végrehajtására, a gátak megerősítésére és rendelkezik azokkal a technikai eszközökkel, logisztikai ellátó bázissal, amelyik biztosítják a sikeres védekezés feltételeit.

A gyakorlat hétfői megnyitója után a hét első napjaiban tovább folytatódik a résztvevő alegységek felkészítése, a nemzeti alegysége együttműködésének a tökéletesítése. A Szőke Lavina főpróbája szerdán, szeptember 21-én lesz, a másnapi záró gyakorlatot pedig megtekintik a résztvevő nemzetek vezérkari főnökeinek helyettesei is.

Fotó: A szerző felvételei

További képekért kattintson galériánkra!