Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nyíregyházán tartott előadást a honvédelmi miniszter

Szöveg: Révész Béla | Fotó: Ruzsa István |  2019. szeptember 30. 16:20

Akkor leszünk méltók őseinkhez, ha minden eszközzel megvédjük azt a békét, amelyet ők kiharcoltak – mondta Benkő Tibor honvédelmi miniszter szeptember 30-án, hétfőn Nyíregyházán, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatalban tartott előadásán.

1596069294

A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program koncepcióját, az eddig elért eredményeket és a jövőre vonatkozó terveket ismertette Benkő Tibor honvédelmi miniszter a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatalban, polgármesterek és a megyei védelmi bizottság tagjai előtt tartott előadásán.

A tárcavezető összefoglalta napjaink legfőbb biztonsági kihívásait. Rámutatott, hogy régiónkban a NATO két fő fenyegetettségi irányt jelölt meg: a keletről érkező oroszt, valamint a délit, amely a Nyugat-Balkán békéjének törékenysége mellett a migrációs hullám okozta veszélyhelyzetet is magában hordozza. Mint mondta: az orosz-ukrán konfliktus világosan megmutatta, hogy a 21. században a hibrid hadviselés, a kibertérben folyó hadműveletek mennyire hangsúlyossá váltak. Ezért – és a globális terrorizmus térnyerése miatt – minden országnak kötelessége felkészülni az új fenyegetések okozta kihívásokra. A magyar kormánynak a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program elindításával az volt a célja, hogy a Magyar Honvédséget a térség meghatározó, a lehető legjobb haditechnikai felszereléssel ellátott; lojális, hazájához és esküjéhez hű katonákból álló haderejévé fejlessze – tette hozzá.

1596069294

A miniszter hangsúlyozta: az erkölcsi támogatás mellett az anyagi források is rendelkezésre állnak, hiszen a tárca büdzséje évről-évre magasabb, így – megfelelve a NATO elvárásának – 2024-re Magyarország eléri, hogy a GDP 2 százalékát a védelmi kiadásokra fordítsa.

Benkő Tibor előadásában a területi védelmi igazgatás fontosságát hangsúlyozta. Mint mondta, különleges jogrend életbe lépése esetén azonnal a honvédelmi szerep válik elsődlegessé, ám ennek feltételeit a béke időszakában kell megteremteni.  

A miniszter szólt a honvédelmi oktatás és a hazafias nevelés fontosságáról is. Mint mondta, a tárca kiemelt ügyként kezeli a fiatal generációk megszólítását, ezért indította el azt a széleskörű programot, amely a Honvédelmi Sportszövetségtől és a honvédelmi táboroktól kezdve az egyre népszerűbb kadétprogramon és ösztöndíjrendszeren át a honvéd középiskolai rendszer továbbfejlesztéséig valamennyi korosztálynak lehetőséget teremt.

1596069294

A tárcavezető rámutatott: a haditechnikai beszerzések minden haderőnemet érintenek, hiszen a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program lényege a valamennyi területre kiterjedő komplexitás, amelynek segítségével a Magyar Honvédség valóban a térség meghatározó haderejévé válhat. A program középpontjában azonban az ember, a katona áll, akinek olyan életpályamodellt kínálnak, amely szolgálatai évei alatt, s azon túl is biztos erkölcsi és anyagi támogatást nyújt számára.

Nyíregyháza és a régió kapcsán a miniszter kiemelte: a megye élen jár az önkéntes tartalékos rendszer (ÖTR) tekintetében, éppen ezért nem véletlen, hogy a város a központja az MH 2. vitéz Vattay Antal Területvédelmi Ezrednek, amelynek éppen az előadás előtt adták át az új objektumát. Az ÖTR kiépítése alappillére a jól működő, hatékony Magyar Honvédségnek, így a tárca mindent megtesz annak érdekében, hogy a megfelelő forrásokat biztosítsa a tartalékosok felkészítésére. Hozzátette: jelenleg 9000 fő szolgál az önkéntes tartalékos rendszerben, de a cél az, hogy az elkövetkezendő években ez a szám húszezerre emelkedjen.

„A honvédelem ügye össztársadalmi ügy, mindenkinek van dolga, felelőssége és kötelessége benne" – zárta előadását a miniszter.

GALÉRIA