Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Okos vitézségre” nevelték hallgatóikat a katonai főiskolák

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2017. szeptember 21. 13:29

Az ötven éve alapított katonai főiskolák jubileuma alkalmából tartottak ünnepi állománygyűlést a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen szeptember 21-én.

1596039008

A katonai főiskolák alapításának ötvenedik évfordulója alkalmából tartottak könyvbemutatóval egybekötött ünnepi állománygyűlést csütörtök délelőtt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar szervezésében. A Ludovika téri campus kápolnájában tartott ünnepségen dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök is részt vett.

A megjelenteket dr. Patyi András, az NKE rektora köszöntötte. Mint elmondta, az intézménynek egyszerre kell megfelelnie az európai felsőoktatási sztenderdeknek, a hazai oktatási követelményeknek, illetve azon elvárásoknak, amelyek a közszolgálat különböző nagy ágazatai felől érkeznek – ennek megfelelően a Magyar Honvédség vezetése által támasztott követelményeknek is. A jogelőd Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem volt az, amely magába olvasztotta a katonai főiskolákat, ezáltal mindazt a tudást, azokat a katonai hagyományokat, felsőoktatási erényeket, amelyek felhasználásával az NKE egyik szilárd talapzatává tudott válni a katonai felsőoktatás adta bázis – emelte ki a rektor.

1596039008

Dr. Pohl Árpád ezredes, az NKE HHK dékánja úgy fogalmazott: a katonai főiskolák megadták hallgatóiknak azt az „okos vitézséget", amely lehetővé tette, hogy a mindenkori tiszti kar alkalmazkodjon a kihívásokhoz, megfeleljen a nehéz helyzetekben. Tisztnek lenni sosem volt egyszerű, de a katonák mindig teljesítették feladataikat, és ez azon parancsnokoknak, vezetőknek köszönhető, akik a katonai főiskolákon végeztek. A szóban forgó intézmények történetét dr. Nagy Tamás nyugállományú ezredes, hadtörténész idézte fel.

A köszöntőket követően dr. Isaszegi János nyugállományú vezérőrnagy, a Zrínyi Kiadó vezetője mutatta be a kiadó tevékenységét, illetve friss kiadványait. Mint mondta, a főiskolák bemutatását célzó három könyv vezérkarfőnöki feladatszabásra került az idei kiadási tervbe: ezek A Kossuth Lajos Katonai Főiskola története, 1967-1996, A katonai repülőszakember-képzés Szolnokon, 1967-1996, illetve A Katonai Műszaki Főiskola története, 1967-1999 című művek. Mindhárom könyvet szerzőként jegyzi M. Szabó Miklós nyugállományú altábornagy, aki a fentiek közül az elsőt egyedül, a másodikat Fekete István nyugállományú ezredessel, a harmadikat pedig dr. Fekete László ezredessel közösen írta. Az első két kötet lektora Csikány Tamás ezredes volt, a harmadik lektori feladatait pedig szintén ő látta el Siposné dr. Kecskeméthy Klára ezredessel együtt.

1596039008

Mint Isaszegi János elmondta, a könyvek számos vitás kérdést helyre tesznek az intézményekkel kapcsolatban. A kötetekben a történelmi előzmények, illetve a felölelt időszakok nemzetközi és hazai eseményei, a Magyar Néphadsereg, majd a Magyar Honvédség fejlődésének korabeli főbb mutatói mellett a szerzők részletesen szólnak az egyes intézmények – a Kossuth Lajos Katonai Főiskola, a Kilián György Repülő Műszaki Főiskola, a Szolnoki Repülőtiszti Főiskola, a Zalka Máté Katonai Műszaki Főiskola és a Bolyai János Katonai Műszaki Főiskola – működésének éveiről. A megismerést emellett egyenként közel száz-száz fotó, húsz-húsz portré, igen alapos szervezeti ábrák, évfolyamelsői és rangelsői, illetve díjazotti listák is segítik.

A rendezvényt az MH Légierő Zenekar Veszprém műsora zárta.

Fotó: Dévényi Veronika