Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Öt nemzet katonái gyakorlatoznak Ócsán

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2017. szeptember 22. 7:22

Összesen öt ország 73 katonája vesz részt a „SOFT CAPS 2017” elnevezésű harcászati gyakorlaton az ócsai kiképzőbázison. A kéthetes felkészítésről Guba István alezredes, az MH Civil-Katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központ parancsnokhelyettese beszélt szeptember 21-én, csütörtökön a honvedelem.hu-nak.

1596039020

Az alezredes elmondta, hogy a magyar, szlovák, szlovén és lengyel katonák – amerikai mentorálás mellett tevékenykedő − CIMIC- és PSYOPS-csoportjainak egy elképzelt szituációban kell megállni a helyüket. Eszerint két szomszédos ország konfliktusa miatt szükségessé válik az ENSZ beavatkozása, és a katonáknak egy alapvetően nem háborús helyzetben kell elérniük a kitűzött célokat. A csoportok elsősorban tárgyalásokat készítenek elő és bonyolítanak le a helyi vezetőkkel (a környező települések polgármesterei, alpolgármesterei vállalkoztak elképzelt szerepük eljátszására), kormányzati, nem kormányzati és más civil szervezetek képviselőivel.

A feladatok célja, hogy a különféle nemzetek taktikai alakulatai a kommunikáció, pontosabban tárgyalás segítségével alakítsanak ki átfogó képet, amellyel hozzájárulnak a parancsnok döntéseinek előkészítéséhez és a civil környezet támogatásához.

1596039021

A csoportok angol megnevezése a „Civil Engagement Team", röviden CET, és ezek a korábbi CIMIC- és PSYOPS-csoportok feladatait látják el; a két katonai képesség kombinációjának alkalmazásával a Magyar Honvédség úttörő szerepet tölt be a NATO-ban. Ilyen feladatot korábban még egy tagország sem vállalt fel, így a gyakorlat másik fontos célja, hogy új eljárásrendeket dolgozzanak ki a résztvevők.  A feladatban jelen vannak a hazai és nemzetközi katonai alakulatokon kívül önkormányzatok, a HM Védelmi Hivatal és a civil szervezetek.

Az alezredes elmondta azt is: összetett és veszélyes feladat jut azoknak a katonáknak, akik a központban szolgálnak. A CIMIC és PSYOPS elsősorban a műveleti területen élő civilekkel való kapcsolattartást, az információszerzést és a döntés-előkészítést jelenti. A katonáknak nyelveket kell beszélniük, jó kommunikációs képességgel kell rendelkezniük, és nem árt az sem, ha empatikusak. Mivel nem az elrettentés az elsődleges cél, a műveleti területen sem mozognak nagy számban, így viszont ki vannak téve az esetleges támadásoknak.

1596039021

Fotó: Tóth László