Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ötnapos kiképzés a katonai táborban

Szöveg: Gémes Ildikó százados |  2012. augusztus 7. 16:59

Öt napon át kaptak kiképzést azok a gyerekek, akik a Régiségbúvár Kulturális és Ifjúsági Egyesület által meghirdetett Military-kiképzőtáborba jelentkeztek. Az egyesülettel kötött együttműködési megállapodás alapján az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) adta a katonai kiképzéshez szükséges szakmai segítséget, valamint a katonák telepítették a háló- és étkezősátrakat a budaörsi Csiki Pihenőkertbe.

1595939741
A gyermekek korösszetétele igen változatos volt, hiszen összesen negyvenöt, 7–19 év közötti fiatal érkezett a július 30. és augusztus 3. között megrendezett táborba. Az öt nap során a táborlakók tantermi és gyakorlati foglalkozásokon egyaránt részt vettek, amelyek során előadások és a Zrínyi Média Kft. által összeállított filmek segítségével ismerhették meg a  Magyar Honvédség és a dandár tevékenységét, valamint ízelítőt kaptak a csapatmunka, az összetartás, az alakiasság, a szabálykövetés fontosságáról.

A gyermekek már az első napon is nagyon lelkesek voltak, így az sem okozott problémát, hogy képességeiknek megfelelően részt vegyenek az erőnlétfejlesztő és ügyességi sorversenyeken, az akadálypálya leküzdésén, az alaki foglalkozásokon és az utolsó napra tartogatott hadgyakorlaton.

Az első napon, amíg a kicsik alakiztak és gyakorolták a katonaélet legfontosabb követelményét, a fegyelem betartását, addig az idősebb fiúk a sátrak felállításában segédkeztek. Miután mindenki birtokba vette fekhelyét és elrendezte csomagját, a táborparancsnok körletszemlét tartott, és ez a napirend szerint minden reggel megismétlődött. A táborhely az őrbódé felállításával és a fedezékek kialakításával vált teljessé, hiszen az esti őrség megszervezése hozzátartozott a védelem kialakításához.

Szücs Péter százados, az MH BHD 32. Nemzeti Honvéd Díszegység, Honvéd Díszzászlóalj törzsfőnöke – aki a Military-kiképzőtábor táborparancsnoki feladatait látta el – elmondta: az első napon fel kellett mérni a gyerekek képességeit, majd utána lehetett a tényleges feladatokat kiválasztani. A korosztály összetettsége miatt meg kellett találni azt az egyensúlyt, ami biztosította, hogy az összeállított program mindenki számára élvezhető és végrehajtható legyen, valamint megfelelő terhelést nyújtson.

A második és a harmadik napon a vetélkedők és ügyességi játékok kötötték le a gyerekek figyelmét és energiáit. A pályák tervezését és kialakítását – a helyszín adta lehetőségeken felül – a katonák találékonysága tette változatossá, ami nemcsak a jókedvet, a kitartást, hanem az esti elalvás könnyedségét is megalapozta. A nap végén könyvekkel jutalmazták a legügyesebb kiskatonákat, valamint kijelölték a következő nap felelőseit, a rajparancsnokokat.

1595939742
A tábor negyedik napját a táborlakók a Petőfi-laktanyában töltötték, ahol láthattak díszelgő-, zenész- és rendészeti bemutatókat, valamint kipróbálhattak és megnézhettek különféle harci-technikai eszközöket. Az utolsó napon öt raj indult útnak a tábor külterületére, hogy a kiképzők által rejtvényként megadott helyszíneket megtalálják és a feladatokat végrehajtsák. Ez igazi kihívást jelentett, hiszen ügyességük mellett az időnek és a csapatszellemnek is fontos szerepe volt a hadgyakorlat végrehajtásában.

Délután Aulechla József ezredes, az MH BHD törzsfőnöke köszönt el a táborozóktól, s ezzel bezárta a Military-kiképzőtábort. A programok és egyben a kiképzők – Pásztor Antal főhadnagy, Faludi Miklós főtörzsőrmester, Réti Gergely főtörzsőrmester, Bakos Béla törzsőrmester, Szilágyi Tamás törzsőrmester és Pócza Gergely őrmester – munkájának sikerét az is bizonyította, hogy a gyerekek fájó szívvel vették tudomásul a tábor befejezését.

Fotó: A szerző felvételei

További képekért kattintson galériánkra!