Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Sikeresen vizsgázott a készenléti erő

Szöveg: Búz Csaba hadnagy |  2017. június 24. 16:36

A NATO gyorsreagálású erői közé felajánlott magyar lövészszázad ellenőrző gyakorlata zajlott június végén az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi helyőrségében.

A NATO-szerepvállalás keretében Magyarországnak is vannak különböző kategóriákba felajánlott alegységei, amelyek közül a most vizsgázott század az NRF (NATO Response Force – NATO Reagáló Erők) magas készenlétének része. A CREVAL módszerével megtartott ellenőrzése azért van szükség, mert így egységes mutatókkal tudják az alegységek felkészültségét megmérni.

1596034590

A CREVAL (Combat Readiness Evalution of Land Headquarters and Units)
kifejezés a NATO Szövetséges Európai Főparancsnokságának
alárendeltségébe tartozó, szövetségi műveletekre felajánlott és
kijelölt, szárazföldi alegységek alkalmazási készenlétének felmérési és
értékelési rendszerét jelenti. Folyamatát két részre lehet osztani: az első fázis az okmányok, a felszerelés, illetve az anyagi készletek szakterületenkénti ellenőrzéséből állt, a dinamikus fázis pedig a gyakorlótéren zajló képességdemonstráció volt.
A nemzeti készenlét elérését vizsgáló ellenőri csoportot az MH Összhaderőnemi Parancsnokságáról érkezők alkották. Külföldi katonai megfigyelők is érkeztek az Izmirben található NATO Szövetséges Szárazföldi Parancsnokságról (NATO Allied Land Command), akiknek feladata az ide vonatkozó NATO-utasítások alapján a magyar ellenőrök tevékenységének hitelesítése volt.

1596034590

Az ellenőrzésen sikeresen megfelelt közel 200 fős lövészszázad az MH 5. Bocskai István Lövészdandár, 3. Bercsényi Miklós Lövészzászlóalj bázisára épül, de vannak olyan speciális beosztások is, amelyeket más katonai szervezetek biztosítanak. A készenléti erő aktiválásakor a magyar századnak – egy többnemzeti dandár részeként − a közelbiztosító alegység szerepét is el kell látnia, ezért a gyakorlat során a fő- és az előretolt harcálláspont biztosítása volt az egyik feladat.

A század felkészülése néhány hónappal korábban, a fokozatosság elvét követve az alapoktól, a katonák egyéni felkészülésével kezdődött. A kiképzés csúcspontját a Németországban megtartott Combined Resolve VIII elnevezésű többnemzeti gyakorlat jelentette, ahonnan a század sok tapasztalatot gyűjtve érkezett meg a mostani ellenőrzésre.

A sikeres minősítést követően a tapasztalatok feldolgozása következik, és természetesen a most elért kiképzési szintet folyamatosan meg kell tartani.

1596034590

Fotó: Tordai Kamilla és a szerző