Szükség van a tüzérekre
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2013. december 4. 16:36Szükség van a tüzér fegyvernemre, arra a tudásra, arra a képességre, amelyért napjainkban is nagyon sokan dolgoznak, és ehhez jól felkészült, elhivatott, kiváló szakemberek állnak rendelkezésre – hangsúlyozta dr. Benkő Tibor vezérezredes december 4-én Tatán.
Galéria
A Honvéd Vezérkar főnök az MH 25. Klapka György Lövészdandárnál, Szent Borbála napja alkalmából rendezett tábori tüzér ünnepségén elmondta: elismeréssel, méltó szavakkal kell illetni a szolgálatot teljesítő tüzéreket, hiszen nagyon régi értékeket őriznek és mindent meg kell tenni, hogy a fegyvernemi kultúra ne vesszen el.
Benkő Tibor hozzátette: nem csak a fegyverek erejében kell mérni a képességet, hanem elsősorban az emberekben. Fegyvert lehet vásárolni és ha úgy alakulnak a Magyar Honvédség lehetőségei, akkor ezt minden bizonnyal meg is teszik, most azonban az a fontos, hogy a tüzérkultúra megmaradjon. A vezérkarfőnök szerint e tekintetben világos a honvédelmi vezetés álláspontja, hiszen éppen azért küzdöttek az elmúlt három és fél évben, hogy ne kelljen bezárni vagy megszüntetni az utolsó fegyvernemi köteléket is.
Az ünnepi állománygyűlésen elismeréseket és díjakat adtak át, valamint bemutatták a Magyar Királyi 12. Honvéd Tábori Tüzérosztály teljesen restaurált csapatzászlaját. A zászlót a tolnai állomáshelyű tüzérosztály 1942. március 25-én kapta meg, majd – a háború végén – Ausztriába, végül, az ’50-es évek elején, az Egyesült Államokba került. A lobogó 2006-ban került haza, de csak idén fejeződtek be a restaurálási munkálatok. Mint elhangzott, a csapatzászlót a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Műveleti Támogató Tanszékének ereklyéi között helyezik el.
Az ünnepség végén – régi hagyományok szerint – felavatták a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tüzér szakirányán tanuló, harmadéves honvéd tisztjelölteket, valamint a tiszteletbeli tüzéreket az MH 25. Klapka György Lövészdandár 101. tüzérosztályánál. A rendezvényen hagyományőrzőket is avattak és a tiszteletükre többször is elsütöttek egy, az 1848-as szabadságharc idejéből származó ágyút.
A ceremóniát követően a befogadott „újoncok" elmondták az esküt, majd – a díszoklevél átvétele után – ittak egy-egy kupicányit, helyesebben gyújtókupaknyit a legendás Tüzér rettenetes nevű pálinkából.
Fotó: Tóth László