Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tiszteletadás a magyar hősi halott orvosok emlékének

Szöveg: Faragó Fanny |  2016. november 5. 13:54

A Nemzeti Fórum Egyesület, Budapest-Józsefváros Önkormányzata, valamint a Honvédelmi Minisztérium kegyeleti koszorúzást tartott a Magyar Orvos Hősi Halottak Emlékszobránál, november 4-én, pénteken este.

Az emlékmű azokra a hősi halált halt katonaorvosokra és ápolókra emlékeztet, akik a hadra kelt katonákkal együtt szenvedték el a háború borzalmait és kegyetlenségét.

1596022576

A vendégeket először dr. Fejér László, a Nemzeti Fórum Egészségpolitikai Munkacsoportjának vezetője köszöntötte. „Ők az életüket áldozták a betegek gyógyításáért, ezért különös tiszteletet érdemelnek. A szovjet tankok nem kímélték a mentőautókat, az orvosokat és az ápolókat. Az egészségügy jelentősen kivette a részét a magyarok hősies küzdelméből" – monda.

Az immár hagyományos, nemzeti gyásznapi megemlékezésen Lezsák Sándor, a magyar országgyűlés alelnöke, dr. Sántha Péterné, Józsefváros alpolgármestere, valamint Szabó István vezérőrnagy, az MH Egészségügyi Központ parancsnoka is részt vett.

1596022576

„Nem voltak mentőautók, nem volt elég szabad ágy. A holtfáradt orvosok bent éjszakáztak a kórházakban, a gyógyszerészek a gyógyszertárakban, a műtősök a műtőkben, de a forradalom mégis bámulatos gyorsasággal megszervezte a saját front orvosi hátterét, a bajtársak mentésének megannyi leleményes módját. Hiszünk abban, hogy a nemzet megőrzi őket emlékezetében, lelkében és a mulandó idő ellenére mindig felnéz rájuk" – fogalmazott beszédében dr. Sántha Péterné.

1596022576

Szabó István vezérőrnagy emlékbeszédében elmondta: „A középkori felcsereket felváltotta a katonaorvosok világa, hiszen az 1848-as honvédsereg, 840 tiszti állományú honvéd orvosa Európában olyan egyedülálló egészségügyi ellátórendszert állított fel, amellyel méltán vívta ki nemcsak a hazai és a szabadságküzdelmet támogató nemzetközi társadalmi elismerést, hanem az ellenfél figyelmét is. Ez az emlékmű a magyar társadalom hálájának és kegyeletének a szimbóluma. Azokra a katonaorvosokra, ápolókra és bajtársakra emlékeztet minket, akik hivatásteljesítésük közben vesztették el legnagyobb kincsüket, az életüket, miközben másokért küzdöttek."

A beszédek elhangzását követően a megemlékezők katonai tiszteletadás mellett helyezték el koszorúikat és mécseseiket az emlékműnél.

1596022576

Fotó: Rácz Tünde