Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tisztelgés és gyakorlás

Szöveg: Antal Ferenc |  2013. április 23. 13:46

Az Összhaderőnemi Parancsnokság kiképzési osztályának szervezésében közös feladatot hajtott végre a Nehéz Légi Szállító Ezred kijelölt állománya és a honvédség ejtőernyős szakállománya április 19-én, a Pápa Bázisrepülőtéren.

1595952988

A Nehéz Légi Szállító Ezred jóvoltából az ezred hajózói összekötötték a kiképzési repülést az ejtőernyős szakállomány éves ugrási gyakorlatával. Az esemény egyik aktualitását az adta, hogy pontosan egy héttel temették újra Bertalan Árpád őrnagyot, a magyar ejtőernyős fegyvernem megalapítóját, a Fiumei úti sírkertben. Vitéz Bertalan őrnagy a 1941. április 12-én a Délvidékre indult bevetésre egy öt gépből álló ejtőernyős zászlóalj élén. Gépük közvetlenül a felszállás után megbillent, lezuhant és kigyulladt. A katasztrófában a repülőgép személyzete, Bertalan Árpád harccsoport-parancsnok és 17 ejtőernyőse halt hősi halált. A katasztrófát 8 ejtőernyős élte túl, többek között Bakó István, Urbán László, Székely Sándor és Szokolay Tamás. Bertalan Árpádot később posztumusz alezredessé léptették elő.

A cél a megemlékezés mellett az volt, hogy az ejtőernyősök harcászattal egybekötött gyakorló ugrást hajtsanak végre, imitálva egy esetleges repülőtér birtokba vételét, valamint annak biztosítását a szárazföldi alakulatok beérkezéséig. Vicai Zoltán alezredes, az MH Pápa Bázisrepülőtér törzsfőnöke, parancsnokhelyettes, elmondta: a hajózó-, illetve a repülőállománynak egyaránt szüksége van e kiképzésre ahhoz, hogy fenntartsák jártasságukat.

1595952988

A C-17-es gép háromszor emelkedett fel a pápai betonról, majd 2800 méteres magasságban a 29 ejtőernyős a rámpáról elrugaszkodva elhagyta az impozáns belső teret. Bertalan őrnagy kései utódai ezen a pénteki napon sem vallottak szégyent, színes ejtőernyőik tucatjaival tisztelegtek a magyar ejtőernyőzés ikonja előtt.

Fotók: Rácz Tünde

Címkékejtőernyő