Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Türk ve macar kardestir” – török-magyar testvérek

Szöveg: Tamás Tibor |  2012. október 13. 19:30

Közös történelmünk olyan, mint egy kettétört pénzérme: csak akkor lehet egész, ha mindannyian őrizzük azt a felét, amit Isten ránk bízott – mondta dr. Szarka Gábor , aki a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum által kezdeményezett török nap rendezvényeit nyitotta meg Budapesten október 13-án.

A Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke tolmácsolta Hende Csaba miniszter üdvözletét, majd kifejtette, hogy a magyar és a török nemzet katonanemzet. „Hosszú, közös múltunk van: harcoltunk egymás ellen és harcoltunk közösen, harcoltunk egymásért" – emlékeztetett, hozzátéve: „a magyar nemzet emlékszik közös történelmünk nagy pillanataira".

Szarka Gábor hangsúlyozta: „Törökország őrzi közös történelmünkből azt, amit rábíztak. Magyarországon mi is ezt tesszük" – mondta, megemlítve a budai Gül Baba-türbét, az egri minaretet, a pécsi dzsámit s Abdurrahman pasa emlékművét.

1595943055

Hasan Kemal Gür török nagykövet beszédében kiemelte: „a legfontosabb, hogy megtanultuk egymást tisztelni, sőt szeretni".

A honvedelem.hu kérdésére válaszolva dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) parancsnoka elmondta: a török nap a honvédség és a társadalom kapcsolatrendszerét mind szélesebbre nyitó intézmény azon kezdeményezéssorozatába illik, amelyet a nemzetek megismerésének, megértésének jegyében indítottak, hiszen ez idő szerint is NATO-szövetségesként működünk együtt.

1595943056

Ömer Almak, a HM HIM kezdeményezése mellé szövetségesül szegődött Dialógus Platform Egyesület elnöke honlapunknak elmondta: egyesületük − amelyet 2005-ben elhivatott magyar és török értelmiségiek hívtak életre − a kultúrák közötti kommunikáció, a kölcsönös megismerés és gazdagodás nemes ügyét szolgálja.

Az október 13-i török napot a Gölbasi vitézi hagyományőrzői, az Orchidea két tannyelvű iskola bemutatója, valamint konyhaművészeti kóstoló, zene-, tánc-, képző- és harcművészeti, viselet- és plakátbemutatók, fegyverkiállítás, gyerkőcöknek szervezett szablyavívás, gyöngyfűzés, porcelán- és márványfestés, illetve török nyelvi szintfelmérés és számtalan egyéb színes program tette teljessé.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária