Útjára indult az északi huszárportya
Szöveg: Kálmánfi Gábor | 2012. április 8. 9:00A huszárok ugyanolyan önfeláldozással és hősiességgel küzdöttek, mint ahogyan honvédeink ma is küzdenek – mondta Hende Csaba április 7-én, szombaton Várpalotán. A honvédelmi miniszter a Veszprém megyei városban személyesen indította el a nyolcezer kilométeres skandináv portyára induló kéttagú huszárjárőrt.
Galéria
Hende Csaba beszédében felidézte a régi huszárok hősiességét, bátor helytállását és kreatív hadi cselekményeit. Kiemelte: a magyar könnyűlovasság „a nemzet fennmaradását lehetővé tévő áldozatokat is hozott." A honvédelmi miniszter hozzátette: a mostani vállalkozás gyökerei messzi múltunkba nyúlnak vissza, „őseink nagyon sok hasonló portyát vezettek".
A jelenlegi portya és a Magyar Honvédség folyamatban lévő megújítása között párhuzamot vonva a miniszter elmondta: a várpalotai huszárokhoz hasonlóan a haderő is „nagyon nagy utazásba" fogott bele két évvel ezelőtt.
„Ezen az úton egyik legfontosabb célunk, hogy a nemzet újra felfedezze a maga számára a honvéd hivatást. Fel kell fedezni: milyen nagyszerű dolog, hogy vannak emberek, akik ha kell, meg akarják és meg is tudják védeni a hazát! Mi, magyarok összetartozunk, van közös életünk, mert voltak őseink, akik meghaltak azért, hogy lehessen közös életünk" – húzta alá Hende Csaba.
A honvédelmi miniszter szólt az önkéntes tartalékos haderőről is, kiemelve, hogy „tartalék nélkül nincs hadsereg". Mint mondta: 2010-ben megkezdődött a tartalékos rendszer újjáépítése.
A tárca első embere bejelentette: a huszárjárőrt – Csepin Pétert, a Bakonyi Poroszkálók elnökét, önkéntes tartalékos katonát, hagyományőrző huszárkapitányt, járőrparancsnokot, valamint Bakó Sándort, a Végeknek Tüköri és a Bakonyi Poroszkálók Egyesület tagját, önkéntes tartalékos katonát, közhuszárt – egy darabon elkíséri útjára Ádám Barnabás ezredes, az MH Támogató Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegység parancsnoka. Ez a tett a miniszter szerint azt szimbolizálja, hogy a Magyar Honvédség hivatásos és tartalékos katonái egymással „egyenjogúak, azonos értékűek és bajtársai egymásnak".
Talabér Márta, Várpalota polgármestere elmondta: a járőr már hetedik alkalommal vág neki ilyen hatalmas útnak.
„A város vezetése becsüli és értékeli az eddig megtett utakat és a történelmi hagyományok ápolása terén végzett tevékenységeteket. Megszállottak vagytok, és életeteket erre tettétek fel. Kitartás, elszántság és kellő akaraterő szükségeltetik a mostani úthoz is" – búcsúzott a huszároktól a polgármester.
Az ünnepélyes búcsúztató rendezvényen rövid műsort adott az MH Légierő Zenekar–Veszprém. A huszárjárőr a tervek szerint decemberben érkezik vissza nyolcezer kilométeres portyájáról.
Fotó: A szerző felvételei
(További képekért kattintson galériánkra!)