Kuba: a vállalkozó hadsereg
Szöveg: Tamás Tibor | 2012. április 8. 10:13Január első szombatjától újra a Magyar Honvédség katonái, a Honvéd Palotaőrség tagjai adnak díszőrséget a Sándor-palotánál. A palotaőrség a Nemzeti Honvéd Díszegység része, amelyhez hasonló katonai alegységgel számos ország büszkélkedhet. Ezért, hogy jobban megismerjük hagyományaikat, bemutatunk néhány szomszédos, valamint különleges sajátossággal rendelkező díszelgőegységet. Következzék sorozatunk tizenharmadik része, amelyben a kubai díszelgőegységeket mutatjuk be.
Kubát, a karibi szigetvilág e csodás ékét a salsa-tánc, no meg a rum és a szivar mellett azért is különlegességként kezelhetjük, mert a „cubafiesta", vagyis az itteni életérzés kedélye kifogyhatatlan. A turizmus virágzik, az éjszakai élet nyüzsög, a „Cuba libre!" forradalmi jelszó mára rum-kóla koktéllá civilesedett. A hadsereg pedig az elmúlt 53 esztendő során erdei gerillákból a földrész legütőképesebb, profi haderejévé fejlődött.
A dél-amerikai mentalitással ellentétben megbecsülés, sőt szeretet(!) veszi körül a zöld ruhásokat! Az okok igen egyszerűek: itt elképzelhetetlen, hogy civilek ellen bevessék a katonaságot, s a testület a katolikus egyház mellett a legjobban működő szervezet. A feltörekvőknek a felsőfokú képesítéssel párosított tiszti pálya valódi fölemelkedést nyújt: csúcsfizetést és kiváltságokat, miközben az 1972–92 között negyedmilliós had létszámát 50–60 ezer főre ésszerűsítették. (Persze a 60 ezres Ifjúgárda és egymilliós területi milícia fenntartása mellett).
Továbbá 2003 környékén külföldi mecenatúra, „béketábor" nélkül, helyi leleménnyel korszerűsítették, „kubanizálták" a – javarészt szovjet eredetű – haditechnikát. S természetesen maguk is gyártanak különféle eszközöket, a kubai hadiipar meglepően modernnek mondható.
Érzékeljük, ha Kubába szottyan kedvünk utazni, hogy a repülőtől a szállodán, a városnézésen át a bérautóig kiszolgál minket az El Grupo Gaviota („Sirály" csoport) nevű cég − a FAR egyik vállalkozása. Ezenkívül a hadseregnek vannak saját gyárai, vendéglátó-ipari érdekeltségei, vegyeskereskedése, ültetvényei is.
A „munka frontján" katonai munkabrigádokat vetnek be.
Mindemellett a „béke frontja" is üzemel: rendre nagyszabású nagygyűlések örvendeztetik meg a bennszülötteket, hihetetlen hosszú díszmenetekkel. Ilyenkor a FAR minden alakulata díszelgőegységgé „szépül". Színterük a Forradalom Palotája, valamint tere, valamint a legendává nőtt újságíró, költő, katonaforradalmár, José Martí óriási fehér mauzóleumának környéke.
A díszegység olívzöld, kék-zöld vagy barna-kék-piros szín-összeállítású öltözetet, a katonazenekar fehér zubbonyt és kesztyűt, kék-piros tányérsapkát visel, a Caballera Mambisa tagjai pedig fehér egyenruhában, fehér lovon lovagolnak.
(A régi dicsőséget a Főkapitányok Palotája és a Fegyverek tere őrzi.)
A kubaiak hívők és pragmatikusak: nem viszik túlzásba a díszelgést sem, így ebben is eltérnek a többi latin-amerikai néptől. Önazonosságukra, különleges hozzáállásukra jellemző, hogy miközben fesztiválosan díszszemléznek, könnyedek és kedélyesek, a készenlétről sosem feledkeznek meg…
(Folytatjuk!)