Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az év tíz legdurvább regionális konfliktusa

Szöveg: Kovács Dániel |  2014. május 3. 14:28

Polgárháború, etnikai tisztogatás, terrorizmus − heti szubjektív listánkban olyan helyi háborúkról számolunk be, melyekről sokat hallunk mostanában, és még tartogathatnak meglepő fordulatokat ebben az évben.

Elkerülheti-e Ukrajna a polgárháborút?

Januárban még csak elszánt tüntetők elszigetelt akcióiról szóltak a hírek, ma gyakorlatilag hidegháborús helyzet alakult ki a nagyhatalmak között Ukrajna miatt. A februárban menesztett államfő, Janukovics Moszkvában keresett menedéket, a Majdan harcban edzett tüntetői pedig szemlátomást elérték céljukat, és nekiláttak a kormányalakításnak. Majd néhány nap leforgása alatt álruhás orosz katonák lepték el a Krím félszigetet, amelyről később népszavazás mondta ki, hogy csatlakozik Oroszországhoz. A nem mindennapi esemény óriási nemzetközi visszhangot keltett, napról napra nőtt a feszültség a nagyhatalmak között, végül azonban leszámítva néhány kisebb horderejű gazdasági szankciót és a rubel mélyrepülését, nem történt semmi. Putyin elvetette a kockát, és megszerezte a Krímet, vele együtt az orosz flotta számára nélkülözhetetlen szevasztopoli hadikikötőt. Ám a konfliktusnak ez sem vetett véget. Kelet-Ukrajnában zavargások kezdődtek, melyek mára polgárháborús helyzetet teremtettek. Az oroszbarát szeparatisták Putyintól várnak (fegyveres) segítséget, miközben az ukrán hadsereg, a Nemzeti Gárda és a Jobb Szektor szélsőségesei igyekeznek felszámolni az ellenállást. A kérdés az, mennyit hajlandó az orosz külpolitika kockáztatni, illetve a Nyugat, kiváltképp az USA mikor érzi elérkezettnek az időt egy erélyesebb beavatkozásra?

1595971259
Kelet-Ukrajnában zavargások kezdődtek, melyek mára polgárháborús helyzetet teremtettek

Mit tartogat a kivonulás Afganisztánnak?

Jelen pillanatban minden jel arra utal, hogy miután a NATO-vezetésű ISAF-erők 2014. december 31-ig kivonulnak, Afganisztán magára marad. Ebben az esetben pedig csak remélhetjük, hogy az újdonsült és csak mérsékelten képzett rendvédelmi szervek ellen tudnak állni a visszavágóra készülő táliboknak. A választások után most még alakulnak az erőviszonyok, ám az már ma is látható, hogy a Talibán számíthat a választáson alulmaradtak, a vesztesek támogatására is az „ellenségem ellensége a barátom" elv alapján. Tervben van egy Resolute Support elnevezésű NATO támogató misszió, ám ennek az elindítása legalább is kétséges, hiszen a hivatalba lépő új elnök mindeddig nem írta alá azt a kétoldalú biztonsági megállapodást, mely feltétele a misszió megkezdésének.

1595971259
Csak remélhetjük, hogy az újdonsült és csak mérsékelten képzett rendvédelmi szervek ellen tudnak állni a visszavágóra készülő táliboknak

Miért nem hallunk Szíriáról?

Az elmúlt évvel ellentétben szinte alig látni a médiában Szíriával kapcsolatos híreket. Már-már azt hihetnénk, hogy békét kötöttek a harcoló felek, pedig ez egyáltalán nem igaz, mindössze a nagyhatalmak hozták meg a maguk döntéseit és egyeztették érdekeiket. Bár tavaly ősszel küszöbön állt az amerikai beavatkozás, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter közbelépett, a két nagyhatalom pedig megállapodott, így Obama könnyű szívvel fújhatta le az otthon ugyancsak népszerűtlen katonai műveletet. Azóta keveset hallunk Szíriáról, pedig a harcok intenzitása nem csökkent, halálos áldozatok továbbra is vannak, a már sokszor leírt Aszad elnök pedig nemhogy megőrizte pozícióját, de mostanra határozottan ő áll nyerésre. A kérdés már csak az, történik-e a közeljövőben olyan incidens, aminek a híre hozzánk is eljut?

1595971260
Keveset hallunk Szíriáról, pedig a harcok intenzitása nem csökkent


Modern kori kalóztanya – Szomália

Szomáliáról manapság elsősorban a tengeri rablók legújabb generációja jut eszünkbe. Az Afrika szarván található bukott állam ideális rejtekhely számukra, ahol működőképes rendőrség híján az egyetlen veszélyt a hozzájuk hasonló bűnözők és terroristák jelentik. A szomáliai kalózhajók gyakran kifejezetten fejlett technikával vannak felszerelve, és annyira elszaporodtak a térségben, hogy napjainkban már nemzetközi együttműködés keretében vadásznak rájuk. A kalózok Szomália szebb napjaiban még halászattal keresték a kenyerüket, a bukás után kezdtek illegális fegyveres tevékenységbe, melyre egyébként szabadságharcként tekintenek. Nem ez a kétes hírű társaság jelenti az egyedüli veszélyt a káosz uralta országban. Az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel kapcsolatban álló al-Shabaab emberei is beszivárogtak, ami nem meglepő, hiszen mindenütt megjelennek, ahol halászhatnak a zavarosban. Mivel itt még központi kormány sem nehezíti „munkájukat", egész országrészeket vonnak ellenőrzésük alá.

1595971260
Szomáliáról elsősorban a tengeri rablók legújabb generációja jut eszünkbe

Folytatódik a harc Dél-Szudánban

Dél-Szudánban már az év elején is tombolt az etnikai feszültségek által generált polgárháború. A Dél-szudáni Köztársaság a Föld legújabb állama, mely 2011. július 9-én vált függetlenné Szudántól, amelynek addig autonóm tartománya volt. A legújabb – immár csak dél-szudáni – polgárháború azzal kezdődött, hogy az elnöki gárda dinka és nuer tagjai között a nyáron kiéleződött az ellentét, majd a gárda dinka tagjai civil nuereket is zaklatni kezdtek, megtámadták őket a dél-szudáni főváros, Dzsuba utcáin. Az erőszak kirobbanásáért a nuer származású alelnököt, Machart tették felelőssé, akit el is távolítottak posztjáról. Machar azonban nem hagyta annyiban: a fegyveres ellenzék élére állt, és északra vonult, mára állítólag uralma alá vonta az ország olajmezőinek jelentős részét. A történtek miatt a többségi dinkák indulatai is elszabadultak, szemtanúk szerint százával irtják a nuereket. Mindeközben a hivatalos kormánypropaganda még mindig kisebb konfliktusként beszél a harcokról. Így kezdődött el a harmadik polgárháború, ami etnikai jellege miatt emlékeztet a kilencvenes évek Ruandájára, ahol a tuszik és a hutuk ellenségeskedésében másfél millió ember halt meg alig három év alatt.

1595971260
A szemtanúk szerint népirtás folyik DélSzudánban


Mali – folytatódnak a merényletek

Mali északi részén két évvel ezelőtt lázadtak fel a tuaregek, ami teljes káoszba sodorta az országot. Északon iszlamista milicisták vették át az irányítást. A nyugat-afrikai országban a franciák állították vissza év elején a központi kormány hatalmát, de az erőfeszítések ellenére a mai napig tartani lehet attól, hogy a környező országokba menekült iszlamisták újra támadnak. Hiába érkeztek tehát a francia, valamint nyugat-afrikai csapatok a béke megteremtésére, a dzsihádisták csoportja időről időre követ el merényleteket és hajt végre túszejtő akciókat. A választásokat is csak úgy tudta megtartani a kormány, hogy az ország északi részére több ezer katonát vezényelt, hogy megakadályozzák az iszlamista lázadók támadását. A terrorfenyegetés miatt az ellenzék ezen a területen nem is kampányolt. A nemzetközi fegyveres erők segítsége nélkül itt is kérdéses, hogy fenn tudja-e tartani a kormány a rendet, hiszen így is egyre sűrűbben történnek merényletek, melyek mögött már nem csak a tuareg lázadók állnak.

1595971260
A nemzetközi fegyveres erők segítsége nélkül aligha lesz rend Maliban


A kubai rakétaválságnál is komolyabb atomháborús veszélyhelyzetet okozhat Észak-Korea

Bár fegyveres konfliktusra már hosszú évtizedek óta nem került sor köztük, a két Korea viszonya korántsem felhőtlen. Leginkább az agresszív északi erődemonstrációkra figyel a világ, ám újabban komolyabb fenyegetés is megjelent. Észak-Korea szemlátomást atomhatalom szeretne lenni, erről pedig sem befolyásos szövetségese, Kína, sem pedig a nemzetközi közvélemény nem tudja lebeszélni. A dél-koreai védelmi minisztérium szerint Észak-Korea minden előkészületet megtett egy negyedik kísérleti atomrobbantáshoz, amelynek végrehajtása már csak Kim Dzsong Un észak-koreai vezető döntésétől függ. A déli szomszéd már jó ideje aggódva szemléli az eseményeket, félő ugyanis, hogy az atombombával megerősödött északi döntéshozók komolyabb lépésekre is elszánják magukat.

1595971260
Az atombombával megerősödött északi döntéshozók komolyabb lépésekre is elszánják magukat

A franciák sem tudtak rendet tenni a Közép-afrikai Köztársaságban

A Közép-afrikai Köztársaságban hónapok óta tartó káosz után tavaly decemberben a francia államfő végül úgy döntött, hogy csapatokat küld az egykori gyarmatra, mielőtt népirtássá fajulnak a harcok. Francois Hollande akkor azt mondta, hogy gyors és hatékony beavatkozás lesz, amellyel megállítják a felfegyverzett milíciák tombolását, visszaállítják a biztonságot, hogy szabad és demokratikus választásokat tarthassanak. Ám a francia katonák az Afrikai Unió békefenntartóival együtt sem tudtak számottevő eredményeket elérni. A vérengzések mindennaposak az országban, erősítés pedig nem érkezik. Egy éve a muzulmán szeleka lázadók kezdték a harcot azzal, hogy megbuktatták a kormányt és átvették a hatalmat, majd brutális vérengzésbe kezdtek. Az év végén azonban fordult a kocka. A keresztény lakosság önvédelmi csoportokat alakított és bosszúhadjáratot indított − most a terror eddigi irányítóit terrorizálják. Az etnikai és vallási tisztogatás miatt a négy és félmilliós országban több mint egymillió embernek kellett elhagynia otthonát. Bangui menekülttáboraiban négyszázezren élnek, a vidéki táborokban szintén százezrek rettegnek nap mint nap elegendő étel és ivóvíz nélkül, járványokkal is harcolva.

1595971261
Az etnikai és vallási tisztogatás miatt több mint egymillió embernek kellett elhagynia otthonát a Közép-afrikai Köztársaságban


Számos csapás sújtja a MENA-régió országait

A MENA, azaz „Middle East and North Africa" zömében a Földközi-tenger déli és keleti partján elterülő, valamint a Vörös-tengert és a Perzsa-öbölt is körbevevő országok együttes elnevezése. Ezek az országok nem mellékesen a világ olajellátásának jelentős részét szolgáltatják. Azonban az olajdollár-milliárdok ellenére sem biztos ezeknek az országoknak a jövője; mi több, az elmúlt évek eseményei igencsak megviselték a régiót. Az arab tavasz fenekestül felforgatott mindent, a visszarendeződés folyamata pedig hosszú időre káoszba taszította az országok jelentős részét. Egyiptomban tömeges kivégzések zajlanak, a terroristának bélyegzett Muzulmán Testvériség ellen pedig tovább folyik a harc. Líbiában még nagyobb a káosz, a kormány képtelen megfékezni azokat a milíciákat, amelyek 2011-ben segítettek megdönteni Moammer Kadhafi volt elnököt, de azóta nem hajlandóak leszerelni, és egyes régiókat ellenőrzésük alatt tartanak.

1595971261
Líbiában nem hajlandók leszerelni a Kadhafi uralmát megdöntő milíciák

Még mindig puskaporos hordó a Balkán

Egyre gyakoribbak a tüntetések, összecsapások a soknemzetiségű Szarajevóban és az ipari fellegvárnak számító Tuzlában, az egyre elkeseredettebb tüntetők és a rendfenntartók közötti összecsapások jelzik, hogy Bosznia-Hercegovina vezetői nem tudták kezelni vagy orvosolni az egyre súlyosabb szegénységet, az éhező lakosság életfeltételeinek romlását, az alacsony fizetéseket, a rossz egészségügyet, a rendkívüli mértékű, néhol ötven százalékot is elérő munkanélküliséget. A problémákat az egyre jobban megerősödő szervezett bűnözés teszi még súlyosabbá. A Bosznia-Hercegovinában ENSZ-mandátum alapján jelen lévő nemzetközi szervezetek civil, katonai és rendészeti kontingensei arra törekszenek, hogy még időben visszatartsák a válság, a konfliktusok eszkalálódásától az országot, ahogy teszik ezt a szomszédos Koszovóban is, ahol az etnikai és gazdasági problémák mellett egyre inkább meg kell küzdeni az al-Kaida új fészkének kialakulásával, a koszovói dzsiháddal is. Nem kétséges, hogy egy eldurvuló bosznia-hercegovinai konfliktus nagyon káros hatással lehet akár a koszovói, akár a montenegrói vagy akár a macedóniai, albániai válságrendezési, demokratizálódási, gazdaságfellendítési, normalizálási folyamatokra is.

1595971261
Egyre gyakoribbak a tüntetések a soknemzetiségű Szarajevóban

(Korábbi Top 10-es összeállításainkat ide kattintva olvashatják!)