Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Európának meg kell védenie magát

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2017. április 4. 21:30

A célunk az, hogy a Magyar Honvédség tíz éven belül a régió meghatározó hadseregévé váljon. Mindezt többek között folyamatosan növekvő honvédelmi költségvetéssel és a katonai képességek fejlesztésével lehet elérni – mondta Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes április 4-én, kedden Székesfehérváron.

1596030024

Vargha Tamás, a Magyar Közgazdasági Társaság Fejér Megyei Szervezetének felkérésére, „Biztonságpolitika és migráció" témában tartott előadásában felvázolta a hallgatóságnak az elmúlt évek jelentős biztonságpolitikai változásait. Mint mondta, néhány évvel ezelőtt még senki sem gondolta volna, hogy ebben a szegmensben ennyit változik a világ.

Áttekintve a legfőbb válsággócokat, az államtitkár kiemelte: hazánk szempontjából a Nyugat-Balkán stabilitása a legfontosabb – nem véletlenül szolgálják a békét és a biztonságot katonáink ebben a régióban is. A tömegessé vált migrációval kapcsolatosan a miniszterhelyettes elmondta: bebizonyosodott, hogy a nyugati világ közreműködésével néhány országban ugyan megszűnt a diktatúra, de a jövőre nézve nem voltak kidolgozott tervek. Ennek az instabil helyzetnek is köszönhető a hatalmas méreteket öltött migráció, amely magával hozza a terrorizmust is.

1596030024

Vargha Tamás aláhúzta: Európának – és ezen belül hazánknak is − meg kell védenie magát.

„Új biztonsági és védelempolitikai dokumentumokat kell előkészítenünk, melynek természetesen része a katonai stratégia is. A Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztési program keretében komoly fejlesztések előtt áll a haderő és ennek egy szelete, a járási alapokon működő, önkéntes területvédelmi erő is, amely kapocs lesz az állampolgárok és a honvédség között. A jelen és a jövő biztonsága szempontjából szintén igen fontos a kíbervédelem is" – fogalmazott a parlamenti államtitkár.

Vargha Tamás előadásában megemlítette a hazánkban sikeresen működő, Stratégiai Légiszállítási Képesség Programot is, amely idáig az egyetlen élő példája a NATO-tagországok közös katonai képességkialakításának. Elhangzott továbbá az is, hogy a megváltozott biztonságpolitikai kihívásokra válaszként, hazánkban idén is nagyszabású nemzetközi gyakorlatokat tartanak, mint például a Saber Guardian 2017-et.

1596030024

Fotó: a szerző felvételei