Fegyverszünet a Ramadán ideje alatt
Szöveg: honvedelem.hu / biztonsagpolitika.hu | 2013. július 19. 7:42A thai kormányzat és az ország déli részén jelen lévő muszlim szakadárok megegyeztek, hogy a Ramadán ideje alatt szüneteltetik a harci cselekményeket. A konfliktus eszkalálódásának következtében eddig több mint 5.000 ember vesztette életét.
A Ramadán Béke Kezdeményezés értelmében a thai fegyveres erők tartózkodni fognak az agresszív akcióktól, a muszlim frakció tagjai pedig nem bonyolítanak le fegyveres támadást, nem robbantanak, és nem ütnek rajta a thai erőkön.
A muszlim szervezet közvetítője, Ahmad Zamzamin Hashim szerint sikerült közös megegyezésre jutni az erőszakmentes Ramadán ünnep ügyében, és egyben kifejezte azt is, hogy a megállapodás precedens értékű lehet; egy lépcsőfok az együttműködés felé.
A fegyverszünet negyven napig, július 10-étől augusztus 18-áig fog tartani, és Yala, Pattani, Narathiwat illetve Songkhla tartományokra lesz érvényes.
A Thaiföldi Nemzeti Biztonsági Tanács főnöke és egyben a thai tárgyaló fél vezetője, Paradorn Pattanatabut üdvözölte a lázadók ígéretét, de figyelmeztetésképen elmondta, hogy számos különálló csoport elutasította a megállapodást. Pattanatabut hozzátette: meg van győződve arról, hogy a muszlim szervezet meg tudja fékezni az erőszakot, továbbá pozitív fejleményként értelmezte, hogy a szeparatista mozgalmak vezetői végre kiálltak és különböző világosan értelmezhető célokat fogalmaztak meg, mely jó tárgyalási alapot jelent.
A helyi tudósítók szerint a fegyverszüneti megállapodás meglehetősen ingatag, és a megegyezés csupán szóban történt meg, tehát egyelőre semmit nem írtak alá. Attól tartanak, hogy a lázadó szervezet vezetőinek nincs teljes hatalma emberei felett, viszont a mostani tárgyalások teljesen más hangvételben zajlottak, hiszen eddig a thai kormányzat el sem ismerte a muszlim szervezetet, és a követeléseiket sem engedték hallattatni. A thai tárgyaló fél egy olyan javaslattal is előállt, hogy az érintett régióban egy helyi szervezetet állítanának fel, de a teljes autonómia lekerült a napirendről, mert a thai alkotmány kiköti, hogy a buddhista királyság egy és oszthatatlan.