Hiánypótló könyv jelent meg Szomáliáról
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2013. december 17. 15:12Szomáliával leginkább a kalózkodás, a menekültek és a szegénység kapcsán foglalkozik a média, az emberek többségének pedig egy amerikai film, magyar címén a Sólyom végveszélyben jelenetei lehetnek ismerősek, amelyek Mogadishuban, a fővárosban játszódnak. Ezért is lehet hiánypótlónak nevezni Marsai Viktor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatójának és Hettyey András, a Magyar Külügyi Intézet munkatársának december 16-án, a fővárosban bemutatott könyvét, amely az afrikai országgal foglalkozik tudományos igényességgel.
A kalózkodással kapcsolatban annyit közölt, hogy bár visszaszorulóban van Afrika szarván, idén augusztusban egyetlen ilyen támadást sem jelentettek a térségből, ami évek óta először fordul elő, de például a kontinens nyugati partjai mentén ezzel párhuzamosan erősödik a tengeri rablók ténykedése.
A szerzők az eseményen megköszönték az együttműködőknek a segítséget és megjegyezték, hogy ugyan nem tudtak eljutni Szomáliába, hiszen oda bejutni szinte lehetetlen, de minden elérhető és a témába vágó dokumentumot felkutattak. „Szomáliában zajlanak az események, ezért biztosan lesz még folytatása a témának" – fűzték hozzá.
Mint a bemutatón elhangzott: Szomália helyzete honvédelmi szempontból is érdekes, hiszen egyre több missziója van Afrikában a Magyar Honvédségnek is.
A Magyar Külügyi Intézet honlapján elérhető információk szerint a könyv – amelyet a Publikon kiadó jelentetett meg – elsősorban a közelmúltra fókuszál, arra az 1991 óta eltelt mintegy húsz esztendőre, amelynek során Szomáliában nem volt hatékony központi kormányzat. Az államkudarc éveiben politikusok mellett (és gyakran helyett) hadurak, lázadók, kalózok, mérsékelt iszlamisták és radikális terroristák vették át a főszerepet, de az események háttérében felsejlenek a saját érdekeik mentén politizáló környező országok, a sokáig elhibázott stratégiát követő Amerikai Egyesült Államok, az Európai Unió, és a jó szándékú, de hatástalan ENSZ is. A kötet a nehézségek ellenére óvatosan optimista az utóbbi két év fejleményeivel, különösen az új szomáliai kormánnyal kapcsolatban, amelynek jó esélye van e tragikus sorsú ország stabilizálására.