Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Katonai kiképzőket küldene az EU Maliba

Szöveg: honvedelem.hu / biztonsagpolitika.hu |  2013. január 27. 9:09

Az Európai Unió 300-400 katonát szeretne Maliba küldeni kiképzési célokkal, melyből Lengyelország is kiveheti részét.

Tomasz Siemoniak lengyel védelmi miniszter kihangsúlyozta, a lengyel katonák nem látnak majd el harci tevékenységet. Elmondta, hogy a misszió kapcsán a gyors beavatkozás az egyik legfontosabb tényező, mert az EU nem szeretne még egy „Jement" vagy „Afganisztánt", ahol az iszlamista szélsőségesek könnyedén szervezkedhettek a nyugat elleni támadások kapcsán.

1595948408

Az EU külügyminiszterei egy brüsszeli, rendkívüli tanácskozás során bejelentették, hogy a Tanács elfogadta egy Európai Uniós Kiképző Misszió (EUTM Mali – European Union Training Mission) felállítását, ami tanácsadással és a helyi fegyveres erők katonai kiképzésével foglalkozik majd a helyi hatóságok kérésére. Az EU katonai szakértőinek egy csoportja pénteken repült az országba, hogy felmérjék a körülményeket a nyugat-afrikai országban, ahol a francia katonák – egyhetes ott tartózkodásuk óta – már fegyveres konfliktusba is keveredtek a helyi ellenállók egy csoportjával.

Boguslaw Winid lengyel külügyminiszter-helyettes, aki részt vett a csütörtöki ülésen, azt nyilatkozta, hogy a Lengyelország az aktív nemzetközi együttműködés érdekében igyekszik segíteni a rend helyreállítását Maliban. „Nagyon fontos, hogy továbbra is tartsuk a kapcsolatot a helyi hatóságokkal és támogassuk az alkotmányos rend fenntartását." Később a védelmi-minisztérium visszavonta azt az állítását, miszerint lengyel katonák is részt vennének a küldetésben, azonban egy nem hivatalos brüsszeli forrás alapján a Lengyel Rádió arról adott hírt, hogy mégis szerepet vállal az ország.

A konfliktus csütörtökön teljesedett ki, miután francia katonák körbevették a három nappal korábban, ellenállók által elfoglalt Diabaly városát. „Ellenségeink jól felszerelt, jól kiképzett és nagyon elhatározott emberek." – nyilatkozta egy magas rangú francia diplomata a Reutersnek. „Az első meglepetés az volt, hogy néhányan komolyan tartják a pozícióikat" – mondta, és hozzátette, hogy a hat napos francia bombázás alatt sokan elhagyták a város területét. A légicsapás célja az ellenséges offenzíva megállítása és a főváros, Bamakó elestének megelőzése volt. Franciaország 1400 főre növelte az országban tartózkodó katonák számát, hogy Mali északi részén is visszaszoríthassák a szélsőségeket.