Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Megpróbálnak bejutni a Krímbe a magyar fegyverzetellenőrök

Szöveg: honvedelem.hu |  2014. március 7. 15:56

Nem fordulnak vissza azok a nemzetközi fegyverzetellenőrök, akik ukrán kérésre léptek be az országba a napokban azzal a céllal, hogy a Krím félszigeten végezzék dolgukat. A szakembereket két áteresztőponton is visszafordították, de végül sikerült tisztázni a helyzetet − mondta március 7-én a honvedelem.hu-nak Ács Gábor alezredes, a csoport magyar tárgyalója.

Ács Gábor elmondta: még csütörtökön, az ukrán vezetéssel tárgyalva arra jutottak, hogy folytatják útjukat a Krím félsziget felé, és pénteken megpróbálnak bejutni oda. Jelenleg körülbelül 45 percnyire vannak a félsziget bejáratánál lévő egyik ellenőrzőponttól, így valószínű, hogy még pénteken elérhetik úti céljukat, Szimferopolt és környékét.

A megfigyelők ukrán kérésre érkeztek az országba, az a dolguk, hogy tisztázzák a helyzetet a Krím félszigeten, ezért meglátogatnak több katonai alakulatot, illetve bázist is, és „különösen figyelünk majd azokra a dolgokra, amelyek mind az ukrán, mind az orosz sajtóban megjelentek" – fogalmazott az alezredes. Hozzátette: elsősorban arra kíváncsiak, hogy tényleg blokád alá vették-e az oroszok a Krímben található különböző ukrán alakulatokat, illetve, hogy valósak-e azok a híresztelések, amelyek szerint orosz katonák tűntek fel ottani településeken.

1595968222
Felségjelzés nélküli, valószínűleg orosz katonák a Krímben

Tapasztalataikról azt mondta, hogy kezdetben nagyon békés volt az út, de a célállomás felé haladva egyre szaporodnak az ellenőrzőpontok és a fegyveres civilek. „Látjuk a feszültségre utaló jeleket, de ez csak benyomás, mivel atrocitás nem ért minket" – fűzte hozzá. A megfigyelőket már kétszer visszafordították, de végül mégis folytathatták útjukat Szimferopol felé.

A helyzetről az alezredes azt mondta, hogy kezdetben feszültek voltak azok a fegyveres civil parancsnokok, akik nem akarták továbbengedni őket, de a tárgyalások alatt oldódott az izgatottság, végül azonban „barátilag közölték, hogy nem tudnak beengedni, mert nincs rá engedélyük a saját vezetésüktől". Az egyébként, hogy nem akarják őket beengedni, egyfajta eredményt jelent a megfigyelőknek, hiszen jelzi, hogy nem nyitottak a nemzetközi közösség előtt.

A megfigyelők a napokban két busszal, összesen 42-en lépték át az ukrán határt, és a tervek szerint március 12-én térnek haza repülőgéppel. A csapat tagjainak hangulatáról Ács Gábor azt mondta, hogy nem érzi a félelmet rajtuk, de az biztos, hogy mindenkiben van valamilyen feszültség. A különböző nemzetiségű ellenőrök már nagyon szeretnék elkezdeni a munkát, amivel a saját kormányuk megbízta őket – fűzte hozzá. Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy konkrétan nem védi őket senki, viszont a buszokon velük utazik egy-egy ukrán katonai rendész, és rendőrségi felvezetést is kaptak. Útjukat nagy sajtóérdeklődés kíséri, és egy-egy állomáshelyen a helyi civilek is megjelennek – mondta, hozzátéve, hogy a fogadtatás nagyon vegyes: van, aki hazaküldi őket, mások viszont azt akarják, hogy „Putyin menjen haza".

1595968223
Több krími városban is orosz katonák jelentek meg