Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Teljes káoszba csúszhat Irak, ha nem sikerül kezelni a helyzetet

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2014. június 16. 16:11

Polgárháború alakulhat ki Irakban, ha a központi kormánynak nem sikerül megfékeznie az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű szervezetet és nem sikerül megbékítenie a helyi szunnita kisebbséget – mondta Wagner Péter, a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa a honvedelem.hu-nak adott interjújában.

Az Iraki és Levantei Iszlám Állam nevű szunnita fegyveres szervezet az utóbbi napokban egy villámhadjáratban elfoglalt több fontos várost, köztük Falludzsát és Moszult, az ország második legnagyobb települését, és bejelentette, hogy Bagdad ellen vonul. A támadók nem válogatnak az eszközökben: a saját honlapjukra feltett képek és videók tanúsága szerint sorra végzik ki az elfogott síita felekezetű katonákat, gyakran megásatva velük a saját sírjukat, mielőtt lefejezik vagy lelövik őket. A lázadók mostanra már az iraki főváros közelében járnak, ahol sikerült feltartóztatni őket.

1595973937
A lázadók mostanra már az iraki főváros közelében járnak

„Az továbbra sem valószínű, hogy sikerül elfoglalniuk a hétmilliós, síita többségű fővárost, ezt támasztja alá, hogy a külvárosokban megakadt az előrenyomulás" – mondta Wagner Péter, hozzáfűzve, hogy az ILIÁ – erejéhez mérten – túlterjeszkedett. A rendelkezésükre álló mintegy 15 ezer főnyi harcossal, és a hozzájuk csatlakozókkal sem tudják hosszú ideig tartani az eddig elfoglalt területeket. Szerinte a mostani helyzetből az látszik, hogy ha sikerül is visszafoglalni az iraki hadseregnek az elvesztett területeket, akkor is polgárháború alakulhat ki. Ezt támasztja alá például a kurdok mozgolódása és bevonulása Kirkukba, amit önként biztosan nem adnak vissza az iraki kormányerőknek.

Nincs új a Nap alatt

Az ILIÁ (angol rövidítéssel ISIS) már az amerikai−angol bevonulás óta tevékenykedik Irakban, és kezdetben a helyi Al-Káidából, illetve külföldi ellenállókból alakult – mondta Wagner Péter. Aztán 2007-2008-ra világossá vált, hogy a szervezet már nem is a megszállók ellen, hanem a helyi síita felekezet tagjai ellen harcol, ami egyrészt a rendfenntartó erőket, másrészt pedig a civileket jelentette. „Ez azt jelenti, hogy kifejezetten polgárháborút akartak gerjeszteni már akkor is" – fűzte hozzá.

Az Egyesült Államoknak végül sikerült az ellenállók egyik felét pacifikálnia, a másikat pedig erővel elnyomnia, így 2011 decemberére – a kivonulásra – viszonylag békés állapotban tudták átadni az országot az új iraki vezetésnek.
A szervezetnek azonban sikerült megvetnie a lábát Szíriában, sőt az ottani polgárháborúban jócskán meg is erősödött: maga alá gyűrte a környező, rivális felkelőcsoportokat az ország keleti felében, még a helyi Al-Káidával is összetűzésbe került, ami miatt végül „kitették őket" a terrorszervezetből.

1595973937
Bagdadi önkéntesek ezrei csatlakoztak a támadók elleni harchoz

Viszonylag gyorsan kiderült, hogy az Irakból érkezett dzsihádisták nem a szír hadsereg ellen akarnak harcolni, hanem mindenki ellen, aki veszélyezteti egy új állam megalakítására tett kísérleteiket – mondta a szakértő.

Régi Szaddámnak hosszú az árnyéka

„A jelenlegi iraki iszlamista felkelésnek nem az az oka, hogy a nyugati szövetségesek 2003-ban katonai beavatkozással eltávolították Szaddám Huszein néhai iraki elnök rezsimjét" − mondta Tony Blair. Nagy-Britannia egykori miniszterelnöke, aki az iraki invázió idején állt a brit kormány élén, úgy látja, hogy a jelenlegi iraki erőszakcselekmények kirobbanása „megjósolható" volt már akkor, amikor a Nyugat úgy döntött, hogy nem tesz semmit Szíriában. Blair szerint a második legnagyobb iraki város, Moszul elfoglalását a szunnita fegyveres lázadók „a határ túloldalán", Szíriában tervelték ki.

Wagner Péter szerint az ILIÁ megerősödésében azonban mindkét ok − Szaddám eltávolítása és a szíriai események − is közrejátszott, de ezek mellett az is fajsúlyos volt, hogy az új iraki vezetés egyszerűen üldözni kezdte a szunnita kisebbséget az amerikaiak kivonulása után. „Arra a kérdésre, hogy miért éppen most támadtak tehát az a helyes válasz, hogy mostanra erősödtek meg annyira, illetve ráéreztek arra a pattanásig feszült helyzetre, amelyet részben Núri el-Máliki miniszterelnök inkompetenciája okozott" – mondta a szakértő.

1595973938
A támadók jelentős készleteket zsákmányoltak az iraki hadseregtől

Amerika visszainteget

Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter az iraki események miatt elrendelte, hogy az Arab-tenger északi részén állomásozó George H. W. Bush repülőgép-hordozó menjen a Perzsa-öbölbe. E manőverek révén Barack Obama amerikai elnök több lehetőség közül tud majd választani, ha arról kell döntenie, hogy az Egyesült Államok milyen katonai segítséget nyújt az iraki kormánynak a lázadókkal szembeni harcban. Barack Obama ugyanakkor kizárta annak lehetőségét, hogy csapatokat vezényeljen a közel-keleti országba, és hogy hagyja magát belerántani a konfliktusba. Amerikai kormányzati források szerint az Egyesült Államok rövid távon légicsapásokkal, hírszerzési adatokkal és a fegyverszállítmányok felgyorsításával támogathatja Bagdadot, hosszabb távon pedig kiterjesztheti az iraki és a kurd erők kiképzését.

Wagner Péter ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy célzott támadásokkal nem igazán lehet már ezt a helyzetet kezelni, ezért nagyon fontos kérdés, hogy ki alakíthat végül kormányt Irakban a nemrégiben lefolyt választások eredményeként. „A helyzetet az iraki hadseregnek kellene kezelnie, mert, ha nem teszi, akkor semmi sem menti meg az országot attól, hogy lakosai a különböző felekezeti és etnikai törésvonalak mentén egymásnak essenek" – mondta.

1595973938
Mostanra erősödtek meg a támadáshoz