Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Újabb repülőgép-hordozóval erősíthetnek a britek

Szöveg: honvedelem.hu / biztonsagpolitika.hu |  2013. október 18. 11:56

Úgy tűnik, mégsem volt kósza elszólás a második aktív repülőgép-hordozó rendszerbe állítása Philip Hammond brit védelmi miniszter részéről.

http://biztonsagpolitika.hu/?id=16&aid=1352&title=ez-tortent-a-heten-41-het
A konzervatív párti politikus október 9-én a parlament védelmi bizottságának meghallgatása során megerősítette múlt heti kijelentését, miszerint javasolni fogja, hogy a 2015-ös Stratégiai Védelmi és Biztonsági Felülvizsgálatban (Strategic Defence and Security Review – SDSR) a két aktív repülőgép-hordozó koncepciója szerepeljen. A második repülőgép-hordozó, az HMS Prince of Wales a 2010-es SDSR szerint csak tartalék lenne, melyet különleges esetekkor vetnének be.

Hammond a bizottságnak arról is beszélt, hogy jelentős, fontos és tényleges strukturális változásokra van szükség a védelmi szférában a hatékony működés érdekében. A miniszter úgy látja, az Egyesült Királyság nem engedheti meg magának, hogy jelentős mértékben csökkentse katonai képességeit, mert Nagy-Britanniának továbbra is jelentős szerepet kell játszania a nemzetközi politika alakításában, és az ehhez szükséges befolyás fenntartásához szükség van e képesség meglétére, ugyanakkor elismerte, hogy a szigetországi hadsereg nem rendelkezik a teljes spektrummal, szemben az Egyesült Államokkal, de még így is a világ nemzeteinek többsége előtt jár.

A bizottság arra is kíváncsi volt, hogy a 2015-ös dokumentum tartama és a védelmi költségvetés összhangba lesznek-e. Hammond szerint ezzel nem lesz probléma, de néhány kérdésben fontos döntéseket kell majd meghozni. A politikus azt mondta át kell gondolni a vadászrepülők és a pilótanélküli repülőeszközök (UAV) létszámát, illetve arányát a második aktív repülőgép-hordozó és az azzal járó költségek megjelenésével. Hammond szerint jelentős lehetőségek rejlenek az UAV-k fejlesztésében és alkalmazásban, mert amellett, hogy a jövő háborús műveleteiben kulcsszerep hárul majd rájuk, még költséghatékonyak is. A kibervédelem fejlesztését elkerülhetetlennek vélte a miniszter, viszont a parti őrség tekintetében átszervezést helyezett kilátásba.

Végezetül a bizottság az esetleges skót függetlenség következményeivel kapcsolatban, Hammond azt válaszolta, valóban komoly kockázatot jelentene, várhatóan 12.000 munkahely kerülne veszélybe, és több milliárdot kellene költenie a kormánynak a nukleáris elrettentő erő elszállítására, mert ez a miniszter álláspontja szerint ekkor elkerülhetetlen lesz.