Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Rendhagyó tanfolyam Magyarországon

Szöveg: Antal Ferenc |  2013. október 18. 13:04

Az MH Civil-katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központ és a hollandiai NATO Kiválósági Központ (CCOE – CIMIC Centre of Excellence) közreműködésével közös, kéthetes tanfolyam zajlik Magyarországon a napokban. Az angol nyelven folyó képzés nemzetközi oktatói csapat vezeti holland, amerikai, német, kanadai és magyar résztvevőnek.

1595961635


„Ez egy harcászati, illetve törzstiszti tanfolyam, amelyet ebben a formában első alkalommal rendeznek meg Magyarországon" – magyarázza Steffie Groothede százados, a tanfolyam igazgatója, aki a NATO Kiválósági Központból érkezett. Mint mondja: egyszerre két tanfolyam is zajlik, az egyik kizárólag a terepen végzett munkára koncentrál, ahol azokat készítik fel az egyes szituációkra, akik kimennek a civil lakosság közé. A másik kurzuson más szinten folyik az oktatás – ennek résztvevői a magasabb szintű tervezésért is felelősek.


Az első hét elméleti foglalkozásokkal telt, ennek keretében a résztvevők megismerkedtek a CIMIC-projektek tervezésével, tárgyalástechnikai ismeretekkel, tolmácskezeléssel, kultúraközi kommunikációval, illetve a gazdasági és szociális rendszerekkel. A második héten a már megszerzett ismereteket alkalmazzák a gyakorlatban.
Itt a hallgatók három csoportban dolgoznak: a törzstiszti csoport aprólékosan kidolgozott és megtervezett szituációkat készít elő a másik két, harcászati csoport számára, amelyek a kapott és feldolgozott információk alapján oldják meg a feladatokat.

1595961635


Mivel minden instruktor és résztvevő más és más tapasztalatokkal és műveleti területen szerzett ismeretekkel bír, ezért a tanfolyam anyaga időről időre frissül.
„Olyan ismeretanyaggal találkozunk, amelyet máshonnan nem tudunk megszerezni. Ezeket az ismereteket kell nekünk később beépíteni a hazai tanfolyamokba" – mondja a honvedelem.hu kérdésére válaszul Bodnár András őrnagy, a CIMIC Értékelő és Kapcsolattartó csoportjának parancsnoka. Hozzáteszi: ez egy élő tanfolyam, ami azt jelenti, hogy folyamatosan változik a kurzus tematikája. Mégpedig annak szellemében, hogy milyen tapasztalatokat gyűjtenek egy-egy felkészítés során.


Annak ellenére, hogy sok hallgató rendelkezik missziós tapasztalattal, ezeknek a feladványoknak a megoldása igazi kihívást jelent számukra. Így van ez akkor is, amikor a tolmácskezelést autentikus afgán alájátszókkal gyakorolják.
Egyikük, Ahmady Edris Pol-e Khumriból érkezett, ahol évekig az MH Tartományi Újjáépítési Csoport (MH PRT) katonái teljesítettek szolgálatot. Elmondása szerint sokszor találkozott magyar katonákkal, akiket a helyiek nagyon megkedveltek, hiszen tisztelettel bántak mindenkivel. Általánosan elfogadott vélemény, hogy a magyar katonák nem háborúzni jöttek Afganisztánba, hanem segíteni. Ezt bizonyította az iskolák építése, az oktatás és az orvosi ellátás fejlesztése, a lakosság napi szintű támogatása – teszi hozzá Edris.



1595961636


A két tanfolyam résztvevőinek egymással is kommunikálniuk kell. A felkészítés két hetes, az első hét elméleti oktatással telik, a második héten ezeket az ismereteket alkalmazhatják a résztvevők a gyakorlatban is, ahol megrendezett szituációkkal, szereplőkkel modellezik az egyes helyzeteket, amelyek előfordulhatnak a valóságban. Nagyon fontos, hogy a nyelv az angol, így e téren is fejlődhetnek a résztvevők, hiszen a missziókban egyetlen nemzet sem dolgozik egyedül, nagyon fontos a megbízható nyelvtudás.



Fotó: Galovtsik Gábor