Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Átadták az India számára átépített orosz repülőgép-hordozót

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2013. november 21. 12:44

Több évi csúszás után Oroszország átadta november 16-án, szombaton Indiának azt az orosz repülőgép-hordozót, amelyet 2,3 milliárd dollárért építettek át az indiai hadiflotta számára.

Az ünnepélyes átadáson a Fehér-tenger partján fekvő, az északi sarkkörhöz közeli Szeverodvinszk hajógyárban részt vett Dmitrij Rogozin orosz miniszterelnök-helyettes és A. K. Antony indiai védelmi miniszter is.

A mostantól indiai zászló alatt, INS Vikramaditya néven hajózó, Kijev osztályú repülőgép-hordozót új legénysége más hadihajók kíséretében, két hónapos úttal vezeti Indiába.

India tízévi tárgyalások után 2004-ben vette meg a hadihajót Oroszországtól, ahol 1996-ig Admiral Gorskov néven állt szolgálatban. Korszerűsítésével és átalakításával az orosz félnek a szerződés szerint 2009-re kellett volna végeznie. Az átépítés azonban az évről évre növekvő ár és Újdelhi változó igényei miatt többszöri halasztást szenvedett, és a hadiflottája zászlóshajójának szánt repülőgép-hordozót India végül 2,3 milliárd dollárért vehette meg.

Az eredetileg függőleges felszállásra képes, Jak-38-as típusú repülőgépek hordozására szánt hajót a legutóbbi módosítás eredményeképpen MiG-29K típusú, többféle feladat ellátására alkalmas vadászgépek hordozására tették alkalmassá.

A világ második számú fegyverexportőrének számító Oroszország hagyományosan szoros haditechnikai együttműködést folytat a világ legnagyobb fegyvervásárlójával, Indiával. Utóbbi azonban az utóbbi években újabb fegyverszállítókkal is felvette a kapcsolatot, és célul tűzte ki, hogy hadereje számára egyre több fegyvert hazai magáncégekkel gyártasson le.

A térségbeli rivális hatalmakkal, mindenekelőtt Kínával folytatott fegyverkezési versenyben India idén augusztusban vízre bocsátotta első saját fejlesztésű és építésű repülőgép-hordozóját, az INS Vikrantot, amely azonban csak 2018-ban állhat hadrendbe.

A világ országai közül eddig csak az Egyesült Államoknak, Nagy-Britanniának, Franciaországnak és Oroszországnak volt saját fejlesztésű repülőgép-hordozója.

Kína tavaly szeptemberben állította hadrendbe első repülőgép-hordozóját, a Liaoningot, amely szintén egy eredetileg szovjet gyártmányú, Ukrajnától 1998-ban megvásárolt hajó.