Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Irányított energiájú fegyverek

Szöveg: Faragó Fanny |  2017. október 16. 18:23

A Mindenki Hadtudománya Szabadegyetem elnevezésű rendezvénysorozat részeként tartott előadást a napokban prof. dr. Ványa László ezredes Budapesten, a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban.

1596039983

Mi az irányított energiájú fegyver? Dr. Ványa László definíciója szerint olyan rendszer, amely irányított energiát használ, hogy használhatatlanná tegye, megrongálja vagy megsemmisítse az ellenség felszerelését, létesítményeit,  élőerejét.

Ezek sokáig csak a fantázia szüleményei voltak. A 20. század végi felgyorsult elektronikai fejlődés tette lehetővé, hogy néhány, addig csak elméletben létező irányított energiájú fegyver mégis a valóság része legyen.

Ványa László előadása során ezek szerepét és feladatát elemezte a modern társadalomban, valamint alkalmazásuk jövőbeli lehetőségeit.

Előadásából megtudtuk, a felhasználható energia ezekben a fegyverekben számos forrású lehet: elektromágneses alapú, mint a lézer és mikrohullámú fegyverek esetében; lehetnek részecske fegyverek, melyek elektronokat vagy atomokat sugároznak egy adott irányban; vagy akusztikus fegyverek, melyek zavaró, elviselhetetlen hangot sugároznak.

1596039983

Ezekről a csoportokról beszélt részletesen a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar egyetemi tanára.

Bemutatójában -többek között- kitért a japán infrahang sugárzó, a heterodin elvű infrahang és a fluxuskompressziós generátor működési mechanizmusára, az elektronikai hadviselésre és az energia előállításának folyamataira, majd részletezte a lézer technika alkalmazási módszereit.

Az előadás végén az alezredes összegezte a megállapításait. „A klasszikus hadviselésben jelentős változások várhatóak az irányított energiájú fegyverek elterjedésével. Tovább fog nőni a haditechnikai fejlettségi olló és az aszimmetrikus hadviselési különbség, előbb utóbb pedig alapvető harceljárási paradigmaváltások következhetnek be" – mondta.

1596039983

Fotó: Tóth László