Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nem repülhet az amerikai légierő F-16D flottájának egy része

Szöveg: honvedelem.hu / jetfly.hu |  2014. augusztus 27. 23:25

Az amerikai légierő a napokban adta hírül, hogy felszállási tilalmat rendelt el a 157 darabos, kétüléses F-16D flottájának egy részére, egészen pontosan 82 gépre. A döntést azért kellett meghozniuk, mert egy anyagszerkezeti vizsgálat során repedéseket fedeztek fel az egyik F-16D első és hátsó ülése között található kabintető-merevítő elemben.

http://www.jetfly.hu/rovatok/repules/katonai/legierok/nem-repulhet-az-amerikai-legiero-f-16d-flottajanak-egy-resze/
Ezt követően megkezdődött az F-16D-ket üzemeltető alakulatok gépeinek vizsgálata és az eredmény elég lesújtó volt: a 157 darab kétüléses gépből 82-nél találták meg az említett hibát. Ezek a gépek az érintett szerkezeti elem javításáig nem repülhetnek. A fennmaradó 75 darab F-16D-vel nem volt probléma, továbbra is repülhetnek. A haderőnem közleménye szerint a többi F-16-os változatot nem érinti az eset.

Az amerikai légierő és a Lockheed Martin szakemberei megkezdték a repedések vizsgálatát, és próbálnak mielőbb olyan megoldást találni, mellyel – korlátozott óraszámban – folytatódhatna a földhöz szegezett F-16-osok repülése, illetve dolgoznak a probléma végleges megoldásán is. További megoldandó feladat lesz a légierő és az üzemeltető alakulatok számára, hogy a kiképző repüléseket, illetve a végzős növendékek vizsgáit minél kisebb mértékben befolyásolja az érintett gépekre vonatkozó felszállási tilalom.

Az Egyesült Államok légierejének F-16D repülőgépei átlagosan 24 évesek, repült óráik száma eléri az 5 500-at. Arról egyelőre nincs információ, hogy a nemzetközi piacon értékesített F-16D-ket mennyiben érinti a most felfedezett probléma.

Napjainkig több mint 4 550 darab F-16-ost adott át a gyártó, a típust várhatóan 2017-ig gyártják.