Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Repült órák tekintetében NATO-átlag alatt a cseh Gripen pilóták

Szöveg: honvedelem.hu / jetfly.hu |  2014. június 22. 16:22

Ondřej Stratilík védelmi témákkal foglalkozó szerkesztő-újságíró beszámolt a cseh pilóták repült óráiról, valamint a pilóták képzéséről és az abban esetlegesen bekövetkező változásokról. A cáslavi 211-es harcászati század pilótái mindössze körülbelül 100 órát repülnek évente a Gripennel.

http://www.jetfly.hu/rovatok/tipusok/jas39/csehek-a-nato-atlag-alatt/
„A csehek átlagos repült óráinak száma alacsonyabb, mint más szövetséges országok pilótáié" – erősítette meg az állítást Martin Nezbeda parancsnok és pilóta. „ Ennek ellenére – hozzájuk hasonlítva – mi a képzésnek mindössze egy részét hajtjuk végre", tette hozzá a parancsnok. Szerinte ennek oka nem az üzemanyag vásárlásához szükséges forrás hiányában keresendő, hanem abban, hogy pontosan mi a cseh hadseregnek a NATO-ban meghatározott szerepe.

1595974255

A Cseh Gripenek is részt vesznek az idei Tiger Meet-en (Fotó: 211. taktická letka Čáslav)

„Mi légtérvédelemre specializálódtunk, amely mindössze fele a partner országok szerepének", mondta Nezbeda. A Cseh Légierő parancsnoka még egy aspektusból – a légtér mértével – magyarázta a viszonylag kicsi légi tapasztalatukat. A légterünk mérete nem teszi lehetővé a hosszabb bevetéseket és tréningeket. „Ha megnézzük az Amerikai Légierő pilótáit, ők sok időt töltenek a levegőben anélkül, hogy bármilyen akciót végrehajtanának, mindössze repülnek a bázis és a kiképző terület között. Mi lényegesen gyorsabban elérjük a helyszínt és kevesebb időre van szükségünk ahhoz, hogy visszaérjünk a bázisra. Ebből adódóan mi hatékonyabban kihasználjuk a repült órákat. Jelenleg ezen az állapoton a hadsereg nem kíván változtatni.

A 2027-ig érvényben lévő Gripen lízingszerződéssel együtt a hadsereg 25 ezer repült óráról is megállapodott, ami évi 2 100 repült órát jelent. Jelenleg 23 pilótája van a Cseh Légierőnek és a tervek szerint ez a szám évente kettővel nő majd. Ebből következik, hogy a „helyi katonai elit" évente kevesebb, mint 100 órát tölt majd a Gripenben. Másik probléma a pilóták életkora. A cseh vadászgép pilóták életkora magasabb, mint a NATO átlag. Vannak olyan nem hivatalos vélemények, amelyek értelmében a nemzetközi biztonsági fejlesztéseknek köszönhetően a cseh Gripen pilótákat gyakrabban bevonják majd közös hadműveletekbe.

1595974255

Cseh Gripen mutatja festett kacsaszárnyait (Fotó: 211. taktická letka Čáslav)

Arra is könnyedén van lehetőség, hogy a szükséges repült órákat bármikor megvásárolják Svédországtól. Emellett további intézkedésekre is szükség van, például növelni a védelemre fordítható összeget és javítani a képzési rendszert. Az egyik cél, hogy a fiatal pilóták hamarabb repülhessenek a Gripennel. Az új képzési programot úgy alakítják ki, hogy a legjobb pilóták L-39 Albatros kiképző gépről egyenesen a Gripenre kerülnek majd, kihagyva a köztes – L-159 Alca – lépcsőfokot. Ezzel a képzési program két évvel lerövidülne és a legjobb pilóták már 30 éves korukban elkezdhetnének repülni a Gripennel.

A gyorsabb képzési program kapcsán még egy kérdés felvetődik. Elegendő-e 14 vadászgép a Cseh Köztársaság számára? A hadsereg válasza értelmében ennyi gép elegendő a jelenlegi feladatok ellátásához. De mi történik akkor, ha azonos időben több műveletre is sor kerül? Ezt senki nem tudja pontosan, írja Stratilík. Ez a helyzet előállhat például 2016-ban, amikor lejár a szlovák MiG-29-esek üzemideje és felajánlásuk értelmében a légterük védelmét a csehek fogják ellátni. Ezért is reménykedik titkon a cseh védelmi miniszter abban, hogy a szomszédos Szlovákia addigra beszerzi saját, új vadászgépeit.