A történelmi dátum: július 28.
Szöveg: Zilahy Tamás | 2012. július 28. 12:12Senki nem sejthette, hogy amikor az Osztrák–Magyar Monarchia – az 1867 és 1918 közötti – a Magyar Királyság és az Osztrák Császárság alkotta dualista állam 1867. július 28-án megszületik, napra pontosan, 47 esztendővel később, 1914. július 28-án üzen hadat Szerbiának, kirobbantva ezzel az első világháborút.
Mivel közjogi értelemben a kiegyezés két „birodalomfél" között jött létre, ennek eredménye lett a dualista államszövetség. A politikai kiegyezést a közös ügyek költségeinek megosztásáról, a vámunióról és egyéb gazdasági kérdésekről szóló kiegyezés egészítette ki, amelyet tízévente megújítottak.
A monarchia történelme két szakaszra bontható: az első, az 1867–1900. közötti (a dualizmus első szakasza) a kapitalizmus kibontakozása Magyarországon, a második, az 1900–1918. közötti (a századfordulótól az első világháború végéig) az imperializmus kora.
1914 nyarán az Osztrák–Magyar Monarchia hadgyakorlatot tartott Boszniában, a gyakorlat után Ferenc Ferdinánd és felesége a tartományi székhelyre, Szarajevóba látogatott. Itt az Ifjú Bosznia nevű (más források szerint a Fekete Kéz nevű titkos szerb szervezet) mozgalom egyik tagja, Gavrilo Princip szerb diák, pisztolyával halálosan megsebesítette a trónörököst és feleségét. Pontosan egy hónappal később, 1914. július 28-án Bécs hadat üzent Szerbiának, és csapatai megindultak délre.
Az összesen mintegy 20 millió fős hadseregek fölött rendelkező hadvezetés mindkét oldalon a gyors hadi sikerekben bízott. Az Osztrák–Magyar Monarchia 51 millió lakosából 9 millió vonult be katonai szolgálatra, a történelmi Magyarország területéről 3 millió 800 ezer fő.
Kevesen gondolták, hogy a világégés több mint négy esztendeig tart majd és több millió áldozatot követel. Halottakban Európa mintegy 8 millió 144 ezer főt veszített. Hazánk embervesztesége halottakban 660 ezer fő volt, és 800 ezer olyan súlyos sebesült, aki a sérülései következtében munkaképtelenné vált.