Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Bevonultunk az égő Durazzóba!”

Szöveg: honvedelem.hu |  2016. február 29. 21:17

Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.

Megkezdődött Durazzó ostroma – írja a Népszava. „Hivatalosan még nem közlik, de magánforrásból származó hirek egész határozottsággal jelentik, hogy a szárazföld felől félkörben körülzárt Durazzó ostroma megkezdődött. A monarchia csapatai a Preza és Bazar-Sjak között, emelkedő magaslatokon állították föl hegyi ütegeiket és innen, északkelet felöl tüzelnek az olasz védőállásokra, amelyek, mint legutóbbi számunkban is jelentettük, nyolc kilométernyire vannak Durazzó városától. A délkeleti és déli oldalról még nem indult meg a támadás, legalábbis a hirek nem emlitik."

Az újság beszámol arról is, hogy a japán hajóhad már a Földközi-tengeren van: „Római lapok közlései szerint a japáni hajóhad, amelynek a Földközi-tengerre érkeztét már jelentették, minden baj nélkül eljutott rendeltetési helyére. A japán hadihajókon számos röpülögép és hidroplán van."

1596009636

Továbbolvasva a lapot Höfer altábornagy, a vezérkar főnőkének helyettese jelentéséből megtudhatjuk, hogy légitámadás történt a Garda-tó vidéke ellen. „Az Isonzo-harcvonalon általában, de különösen Plavánál, a tüzérségi harcok meglehetősen élénkek voltak. Egyik röpülőrajunk Lombardiában gyártelepek ellen támadást intézett. Két röpülőjármü ez alkalommal földerités céljából Milánóig hatolt elő. Egy másik röpülőrajunk a Garda-tó melletti Desenzano-kikötő telepeit és az ottani olasz röpülőállomást támadta meg. Mindkét vállalkozás alkalmával az egyes tárgyakon számos találatot figyeltünk meg. Az ellenség heves tüzérségi tüzelése dacára az összes röpülőjármüvek épségben tértek visza."

A Pesti Hírlap beszámol Vedun északkeleti záró erődjének elestéről is. „1916 február 26-ikán, tizenhét hónapra rá a német nagy főhadiszállás azt jelenti, hogy Vilmos császár jelenlétében brandenburgi ezredek ősi hévtől hajtva Doaumont faluig és páncélerődjéig törtek előre és rohammal megvívták mind a kettőt, Verduntól keletre pedig a Woevre-sikon az ellenség ellenállása az egész harcvonalon megtört s a hátráló franciák sarkában a németek itt is megkezdték az előnyomulást."

A február 28-án megjelent számból megtudhatjuk a nap egyik nagy harctéri eseményét: „Durazzot elfoglaltuk!" Csapataink ma reggel birtokukba vették Durazzot. Egyik hadoszlopunk az olasz hajóágyuk tüzében már tegnap délelőtt előrenyomult az északi földnyelven; napközben Portesig (Durazzotól 6 kilométernyire északra) jutott el. A déli földnyelven előreküldött csapatokat kezdetben az ellenség hajóágyui előrenyomulásukban gátolták. De számos osztag gázolva, uszva és tutajokon estig elérte Durazzótól keletre levő hidat és visszavetette az ott levő olasz utóvédeket. A reggeli szürkületkor egyik zászlóaljunk benyomult az égő városba" – jelentette Höfer altábornagy.

(A sajtószemlét az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Takács Vivien készítette.)